Mizrahi'yi ordusu tersledi

Mizrahi'yi ordusu tersledi
Mizrahi'yi ordusu tersledi

İsrail kara kuvvetleri komutanının sözleri, Türkiye ile ilişkileri yeniden gerdi.

Mizrahi'nin Şaron'a Davos'taki çıkışı yüzünden Erdoğan'a 'Aynaya baksın' demesi Ankara'yı kızdırırken, İsrail ordusu komutanına sahip çıkmadı: 'Görüşleri kişisel, bizi bağlamaz'

TEL AVİV - Ocak sonunda Davos Ekonomi Forumu’nda düzenlenen Gazze panelinde kendisini kişisel olarak hedef seçen İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e “Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz” diye çıkışan Başbakan Tayyip Erdoğan’a “Aynaya bak” sözleriyle saldıran İsrail Kara Kuvvetleri Komutanı General Avi Mizrah’ye kendi ordusu sahip çıkmadı. Genelkurmay Başkanlığı’nın önceki gün bu sözlere acil açıklama isteyen sert açıklaması ve Dışişleri’nin protesto notası üzerine İsrail ordusu komutanın sözlerinin kişisel olduğu ve ordunun resmi pozisyonunu yansıtmadığı açıklaması yapmak durumunda kaldı.
İsrailli komutan, ülkesinde 10 Şubat’taki genel seçimler sırasında bir askeri üsteki uluslararası konferansta, Türkiye’nin geçmişinde ‘Ermeni katlimaları’, bugün de Kürtlere yönelik baskıları’ olduğunu, Kıbrıs’ta ise ‘işgalci’ konumda bulunduğunu söylemişti. Sözleri İsrail basınına 12 Şubat’ta yansıyan Mizrahi, Erdoğan’ın İsrail’in Gazze’de yaptıkları ve uluslararası hukuku ihlalleri yüzünden BM üyeliğinden atılmasını istemesini de anımsatıp, Türkiye’nin de İsrail’le aynı kaderi paylaşması gerektiğini savunmuştu.

Protesto notası iletildi
Sahibinin İsrail ordusu mensubu olmasından ötürü bu sözler İsrail’le sıkı ilişkileri olan Türk Silah Kuvvetleri’nde de büyük tepki yarattı. Genelkurmay şu açıklamayı yaptı. “Bu sözler gerçekleri saptıran, maksadını aşan, talihsiz, hiçbir şekilde kabul edilemez, bulunduğu görevin yetki ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan ve en önemlisi iki ülke arasındaki milli menfaatlere zarar verebilecek boyutta ifadelerdir. TSK ile ilişkilerine önem verdiğini düşündüğümüz İsrail Genelkurmay’ının konuya acilen açıklık getirmesini bekliyoruz.” Mizrahi’nin konuşmasını ‘başbakanımızı ve ülkemizi hedef alan anlamsızca ve kabul edilemez iddialarla dolu’ diye niteleyen Dışişleri de İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Gabi Levi’yi bakanlığa çağırıp protesto notasını iletmişti.

‘Türkiye’ye kimi eleştiriler’
Bunun üzerine önceki akşam İsrail Savunma Güçleri (IDF) adına yapılan açıklamada, “Bu açıklamaların IDF ile bir ilgisi yoktur. Ordu sözcüsü bunun ordunun resmi pozisyonu olmadığını açıklığa kavuşturmak arzusundadır” denildi. Mizrahi’nin konuşmasında Gazze’ye yönelik ‘Dökme Kurşun’ operasyonunda İsrailli askerlerin ahlaki ve profesyonelliğinden övgüyle söz ettiği anımsatılırken, generalin Türkiye’ye dair açıklamaları için “Mizrahi Türkiye’ye eleştiri olarak yorumlanabilecek kimi şeyler söylemiştir” ifadeleri kullanıldı. (afp, Reuters, aa)