Mo İbrahim ödülünün jüri başkanı Annan

'Koltuk sevdalısı darbeci' liderleriyle ünlü Afrika'daki yolsuz yönetimlerin kökünü kazımaya soyunan Sudanlı işadamı Mo İbrahim, ülkesini iyi yöneten bir Afrikalı lideri 5 milyon dolar yani 'dünyanın en büyük para ödülü'yle ödüllendirmek için düğmeye bastı.

LONDRA - 'Koltuk sevdalısı darbeci' liderleriyle ünlü Afrika'daki yolsuz yönetimlerin kökünü kazımaya soyunan Sudanlı işadamı Mo İbrahim, ülkesini iyi yöneten bir Afrikalı lideri 5 milyon dolar yani 'dünyanın en büyük para ödülü'yle ödüllendirmek için düğmeye bastı. Trilyoner işadamının demokrasiyi teşvik için ilkini bu yıl vereceği 'Afrika Liderliğindeki Başarı İçin Mo İbrahim Ödülü'nün jüri başkanlığına eski BM Genel Sekreteri Ganalı Kofi Annan getirildi. Altı kişilik jüride BM'nin Kosova özel temsilcisi Marti Ahtisaari, BM'nin eski insan hakları yüksek komiseri Mary Robinson, UNESCO danışmanı Ayşe Bah Diallo, Nijerya'nın eski dışişleri bakanı Ngozi Okonjo-Iweala ve Tanzanya'nın eski başbakanı Salim Ahmed Salim yer alıyor.
1 milyon 300 bin dolarla Nobel Barış Ödülü'nü sollayan ödülün değerlendirmesi 'İbrahim İndeksi'yle yapılacak. İndekste, liderlerin halklarına nasıl hizmet ettiğini ölçen sosyal ve ekonomik kriterler var. 'Yönetim kalitesi' profili çıkarılıp kıtanın en başarılı lideri belirlenecek. Kazanan, 10 yılda 5 milyon dolar alacak. 10 yıl sonra da, ömür boyu yıllık 200 bin dolar maaş bağlanacak.