Moldova'da Batı yanlılıları averajla iktidar olacak

Moldova komünistler kazanınca protestoların koptuğu seçimi dört ay sonra tekrarladı. Komünistler yine birinci çıktı, ama Batı yanlısı dört parti çoğunluğu yakaladı

KİŞİNEV - ‘Komünistlerin Avrupa’daki son kalesi’ diye anılan Moldova’da, önceki günkü erken genel seçimde AB yanlısı merkez sağ partiler, 2001’den beri iktidardaki Komünist Partisi’nin egemenliğini kırdı. Ortak hareket eden Liberal Demokrat Parti (LDP), Liberal Parti (LP), Bizim Moldova İttifakı (BMİ) ve Demokrat Parti (DP) toplamda oyların yüzde 50.9’unu aldı. Komünist Parti tek başına yüzde 45.1’le birinci gelse de,  parlamento çoğunluğunu yitirdi.
101 vekilli parlamentoya Komünistler 48 vekil soktu. Ama LDP’nin 17, LP’nin 15, DP’nin 13 ve BMİ’nin 8 vekili toplamda 53 yaptı.  Böylece Batı yanlıları, iki dönemdir görev yaptığından anayasa gereği aday olamayan Rus yanlısı Devlet Başkanı Vladimir Voronin’in yerine yine bir komünistin geçmesini engelleyebilecek duruma geldi. Nisandaki genel seçimde komünistler yüzde 50 ile çoğunluğu ele geçirince, Rumen destekli muhalefet ‘kadife devrim’e kalkışmış, çıkan olaylarda üç kişi ölmüş, muhalefeti kışkırttığı gerekçesiyle Romanya elçisi sınır dışı edilmişti. Parlamento aylarca devlet başkanı seçemeyinde tekrar sandıklar kurulmuştu.
Batı ittifakı bu zaferini eski Parlamento Başkanı Marian Lupu’nun Komünist Parti’den ayrılıp DP’ye liderlik etmesine borçlu. Ancak dört partinin, Voronin’in halefini seçerken gereken 61 oyu bulmak için komünist vekillerden sekizini ayartması şart. Batı yanlıları koalisyon kuracaklarını belirtip, komünistlerin muhalefete razı olarak ülkenin Avrupa ile bütünleşme yolundan çekilmesi çağrısı yaptı. Lupu da “Komünistlerin mantığını biliyorum, onlarla koalisyon imkânsız” diyerek eski yoldaşlarına kapıyı kapadı.
Batı yanlıları AB ile özellikle komşuları Romanya ile ilişkileri düzeltmek istiyor. 19. yüzyıldan beri sürekli Rusya ile Romanya arasında el değiştirmiş Moldova’nın ‘ayrılıkçı’ bölge Transdinyester sorunu da var. (Dış Haberler)