Montazeri'nin cenazesini rejim karıştırdı

Montazeri'nin cenazesini rejim karıştırdı
Montazeri'nin cenazesini rejim karıştırdı

Montazeri?nin Kum?daki cenaze töreninde kalabalık arasına karışmaya çalışan Besiç milisleri ile reformcular arasında çatışmalar yaşandı. FOTOĞRAFLAR: AFP

İran'da pazar günü ölen Büyük Ayetullah Montazeri'yi yüzbinler uğurladı. Rejim yanlısı milisler töreni Montazeri'nin ilkelerine sahip çıkmak için sokağa dökülen reformculara saldırı vesilesi yaptı

TAHRAN - İran İslam Devrimi’nin en önemli figürlerinden biri ve İmam Humeyni’nin halefi olarak görülürken rejime eleştirileri nedeniyle diskalifiye olmuş Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri, ölümünün ardından dün toprağa verilirken, cenazesi muhafazakârlarla reformcuların boy gösterisine sahne oldu. Kum’daki cenazede yeşile bürünmüş muhalifler rejime karşı, muhafazakârlarsa rejim lehinde sloganlar atarken çatışma yaşandı. Cenaze sırasında Ensar Hizbullah, dini lider Ayetullah Hamaney lehine sloganlarla muhalifleri bastırmaya çalışıp olay çıkardı. Cenaze sonrasında ise gönüllü milis grubu Besic ve güvenlik güçleri muhaliflere müdahale etti. 

Çatışmaların gölgesinde cenaze
En son hazirandaki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminde muhaliflere destek veren ülkenin en önemli din alimlerinden 87 yaşındaki Montezeri dün çatışmaların gölgesinde uğurladı. Yabancı basına yasak konulan törenle ilgili muhalif site Kaleme.org yüz binlerce kişinin cumartesi ölen ve Fatıma-i Masume türbesindeki mezarlığa gömülen Montazeri’yi uğurlamaya geldiğini yazdı. Siteye göre güvenlik güçleri haziran seçiminin reformcu adayları Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi’nin de katıldığı töreninin ardından muhaliflere karşı güç kullandı. Montazeri’nin evi önünde hükümet aleyhine slogan atanlara da müdahale edildi. Göstericilerin de güvenlik güçlerine taş attığı belirtildi.
Besiçler ve din adamları da evin önünde karşı sloganlar atarak muhalifleri bastırmaya çalıştı. Rahesabz.net adlı site ise muhaliflerin ‘Diktatör, Montazeri’nin yolu sürecek’ ve ‘Montazeri ölmedi, asıl ölen hükümet’ diye seslerini yükselttiği, Ensar Hizbullah’ın kalabalığın arasına karışarak rejim lehine slogan attığını aktardı. Muhafazakar Asriran.com da yüz binlerce insanın cenazeye katıldığını, siyahlara bürünmüş insanların ellerini göğüslerine vurarak ağıt yaktığını kaydetti.  Kum’da 2 bin kadar Montazeri karşıtı Azam camisini basıp posterleri yırtarak duayı engellerken polis seyirci kaldı. Montazeri’nin doğum yeri Necefabad’da binlerce kişi sokaklarda yas yürüyüşü yaparken ‘Mazlum Montazeri, şimdi Allah’ın katındasın’ diye slogan attı. 

Musavi’nin aracına saldırı
Musavi’nin aracı da Tahran’a dönerken motorsikletlilerin saldırısına uğradı. Arka camı kırılan araçta Musavi’nin yanındaki kişi yaralandı. Montazeri’nin takipçilerinden Ahmed Ghabel cenazeye giderken tutuklandı. İnternet ve cep telefonları kısıtlanırken, BBC’nin Farsça kanalına sinyal bozucularla yayın yaptırılmadı. Liberal eğilimli Endişe-i Nu gazetesi de kapatıldı.
Dini liderin yetkilerinin kısıtlanmasını isteyip muhaliflere yapılanları Şah dönemiyle kıyaslayınca Humeyni ile arası açılmış, Hamaney’in ehliyetini sorgulayınca beş yıl ev hapsinde tutulmuş ve Batıyla restleşen politikayı eleştirmiş Montazeri reformcuların en büyük dayanağıydı. (ap, afp)