Moore'dan Obama'ya: Savaş başkanı olma

Moore'dan Obama'ya: Savaş başkanı olma
Moore'dan Obama'ya: Savaş başkanı olma

Moore, Obama?dan generallerini kovmasını istedi.

WASHINGTON - Amerikalı ünlü film yapımcısı Michael Moore, yeni Afganistan stratejisini açıklamaya hazırlandığı sırada ABD Başkanı Barack Obama’ya bir mektupla ‘yeni savaş başkanı olma’ diye seslenip generallerini kovmasını istedi. Moore mektubuna “Sevgili Başkan Obama, gerçekten yeni savaş başkanı olmak istiyor musun? Eğer bu akşam daha fazla asker gönderileceğini açıklarsan yeni savaş başkanısın demektir. Bu kadar açık ve basit. Bununla, yapabileceğinin en kötüsünü yapmış olacaksın. Milyonların seninle ilgili umutlarını ve hayallerini yok edeceksin” diye başladı. Obama’nın kampanyasının bel kemiğini oluşturan gençleri hayal kırıklığına uğratabileceği uyarısı yapan Moore, “Senin işin, generallerin sana söylediği her şeyi yapmak değil. Sivillerin yönettiği bir hükümetiz. Genelkurmay başkanına ne yapacağını biz söyleriz, bunun başka yolu yok. Bu General (George) Washington ‘ın ısrar ettiği yoldur. Bu Başkan (Harry) Truman’ın Çin’i işgal etmek istediğinde General (Douglas) MacArthur’a yaptığı şeydir. ‘Kovuldun’ dedi Truman, işte o kadar! (Afganistan’daki güçlerin komutanı) General Stanley McChrystal’ı (takviye güç konusunda) seni ayartmaya çalıştığında ve basına senin bunu yapmak zorunda olduğunu söylediğinde kovmalıydın. Duygusuzlaşmayalım; Ordudaki çocuklarımızı seviyoruz. Ancak Vietnam’dan bu yana Westmoreland gibi generallerden ve (Irak’ın kitle imha silahları konusunda) BM’ye yalan söyleyen (eski Dışişleri Bakanı) Colin Powell’dan nefret ediyoruz” dedi. 

‘Cengiz Han’ın no’su yok...’
Moore şöyle devam etti: “Haliyle köşeye sıkışmış hisediyorsun. 30 yıl önce şükran gününde Sovyet generallerin soğukkanlı bir düşüncesi vardı: ‘Haydi Afganistan’ı işgal edelim!’ Pekala, bu SSCB tabutuna çakılan son çivisi olup çıktı. Afganistan’ın lakabı ‘İmparatorlukların Mezarlığı’. İnanmıyorsan Britanyalıları ara. Sana Cengiz Han’ın telefon numarasını da verirdim ama kaybettim. (SSCB’nin son lideri Mihail) Gorbaçov’un numarası var. + 41 22 789 1662. Eminim sana, yapmak olduğun tarihi hatayla ilgili önemli şeyler söyleyecektir.”
Moore, mektubunu, “Yeter artık! Genç Amerikalıların ve Afgan sivillerin hayatı için, başkanlığın, beslediğimiz umut ve ulusun geleceği için, Tanrının rızası için dur artık. Bugün hala umudumuz var. Top artık sende. Bunu yapmak zorunda değilsin. Cesaretin simgesi olabilirsin. Halen annenin çocuğu olabilirsin” diye noktaladı. (aa, Huffington Post)