Morales açlık grevinde

Morales açlık grevinde
Morales açlık grevinde

Yerli liderin başkanlık sarayında başladığı açlık grevine 14 işçi ve sosyal grup lideri de eşlik ediyor. FOTOĞRAF: REUTERS

LA PAZ - Bolivya’da muhalefetin kontrolündeki kongre, seçmenlerin aralıktaki referandumda kabul ettiği yeni seçim yasasını bir türlü onaylamayınca yerli kökenli Devlet Başkanı Evo Morales açlık grevine başladı. Morales, yerli gruplara daha fazla siyasi haklar veren yasayı onayalması için parlamentoya baskı yapmayı amaçlarken, ‘halkın oyunu savunmak’ adına açlık grevine başladığını söyleyip, Küba ziyaretini de erteledi. 14 işçi ve sosyal grup lideri de açlık grevinde Morales’e eşlik ediyor.
Morales, muhalefet liderlerini, ‘erteleme taktikleriyle’ seçimlerin aralık ayında yapılmasını engellemeye çalışmakla suçluyor. Muhalefetin taş koyduğu yasa, yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılan Moralese’e ikinci bir beş yıl daha başkan seçilme hakkı, seçmen kayıtlarının güncellenmesi ve yurtdışındaki Bolivyalıların da oy kullanmasına olanak tanıyordu. Muhalefet vekilleri, en çok da yerlilierin azınlıkta olduğu bölgelerde 14 kongre sandalyesini seçkinlerden alıp yerli gruplara verdiği için yasayı kabul etmediklerini söylüyor. (afp)