Morales'e yerli rakip olmanın bedeli

Morales'e yerli rakip olmanın bedeli
Morales'e yerli rakip olmanın bedeli

Yerlilerin evini basıp eşi ve oğlunu dövdüğü Cardenas adaylıkta kararlı. FOTOĞRAF: AP

SANCKAJAWIRA - Bolivya’da başkan seçilen ilk yerli Evo Morales dört yılda yoksul yerli halkı gözeten icraatlara imza atarken, muhalifleri bileğini bükmek için yerli aday çıkarıyor. Ancak Morales gibi Aymara kavminden olan, 1993-97 arası devlet başkanı yardımcılığı yapmış Victor Hugo Cardenas, başkanlık seçiminde aday olmayı istediğini söyleyince, başına gelmedik kalmadı. Bir Aymara çetesi Cardenas’ın ailesini Titicaca Gölü kenarındaki evlerinden çıkarıp eşi ile 24 yaşındaki oğlunu kırbaç ve soparla dövdü. Cardenas, iki gün hastanede tedavi gören eşiyle oğlunu başkent La Paz’daki dairesine taşıdı.
Geçen hafta Aymaralar Cardenas ailesini toplumlarından attı. Düzenlenen törende kırmızı pançolu bir erkekle bir kadın Cardenas’ın kuklasını kırbaçlayıp toprağa gömdü. Ailenin mobilyaları çıkarılıp içine çöp dökülen evin duvarlarına ‘Halk el koymuştur’ yazıldı. 400 kişilik çetenin lideri Alfredo Huaynapaco “Kardeşimiz Moreles’e ihaneti affetmeyiz” derken ne polis ne savcılar saldırganlara karşı harekete geçti. Morales, şiddeti kınarken, “Bolivya halkının hainleri hoşgörüyle karşılamaz ve affetmez” dedi. 

‘Artık yerli olmayan ayrımcılığa uğruyor’
Hayat hikayesi Morales’inkine benzeyen 58 yaşındaki dilbilim profesörü, iki dilli eğitim gibi yerlilere önemli kazanımlar getirmişti. Ama Cardenas’ın bir dönem yardımcılığını yaptığı eski devlet başkanı Sanchez de Lozada, maden sanayii yöneticisiydi ve 2003’te kopan doğalgaz gelirinin paylaşımı isyanında askerlerin Morales taraftarlarına ateş açıp 63 kişiyi öldürmesi üzerine ABD’ye kaçmıştı. Morales’in artık yerli olmayanları ayrımcılığa uğrattığını savunan Cardenas Andlardaki Morales karşıtları ile ovalardaki özerlik yanlısı zengin bölgeleri birleştirme çabasında. Başkan adaylığını açıklayan diğer yerli lideri olan, Keçua kavminden Potosi Belediye Başkanı Rene Joaquino ise Morales karşıtı söyleme başvurmuyor. (ap)