Moskova Çeçenya operasyonunu bitirdi

MOSKOVA - Rusya, 1999’dan itibaren Çeçenya’da 100 bini aşkın sivilin yaşamına ve kentlerin yerle bir edilmesine yol açan ikinci savaşı resmen bitirdi. Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in talimatıyla Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, dün Çeçenya’da ‘anti-terör operasyonu’nun bittiğini ilan etti. Komite “Karar cumhuriyette daha fazla normalleşme, yeniden inşa ve sosyo-ekonomik kalkınma için koşulların oluşturulmasını amaçlıyor” dedi.
Bu durum Rus askerlerinin tamamen çekileceği anlamına gelmiyor. Rusya İçişleri geçen ay savaş bittikten sonra ülkedeki 50 bin askerden 20 bininin çekilebileceğini ve 42. Piyade Tugayı’nın bölgede kalacağını kaydetmişti. Medvedev de “Orada neler olup bittiğini takip edeceğiz. Sorun çıkarsa katı bir şekilde hareket edeceğiz” demişti. Ancak bu kararla sokağa çıkma yasağı uygulamalarının yanı sıra sivil uçuşlara sınırlamalar ve gazetecilerin serbestçe dolaşmalarına engellerin kalkması bekleniyor. Kremlin’in akıttığı paralarla iktidarını perçinleyen Kadirov da “Bugün Çeçenya barışçıl ve gelişen bir bölge haline geldi. Antiterör operasyonunun bitmesi cumhuriyetin ekonomik kalkınmasına yardım edecektir” diyerek kararı alkışladı. 

FSB’nin üçüncü kez öldürdüğü Türk!
Bu arada Kafkasya’da ‘direnişçi’ safına katılmış Türk vatandaşı Ziya Peçe üçüncü kez öldürüldü! Rus istihbarat servisi FSB, ‘Ebuzer’ lakabıyla anılan Peçe’nin 13 Nisan’da Dağıstan’ın Hasavyurt kentindeki çatışmada dört kişiyle birlikte öldüğünü açıkladı. FSB daha önce Kasım 2003, ardından Şubat 2004’te Peçe’nin öldürüldüğünü duyurmuştu. Mali işlere baktığı söylenen 1976 doğumlu Peçe’nin bu yıl Hasavyurt cami imamı Ali Özdemir’i Türkiye’ye gönderip 15 bin dolar para sağladığı öne sürülüyor. (afp, ap, aa)