Moskova da ABD'den 'hakiki reset' istiyor

Moskova da ABD'den 'hakiki reset' istiyor
Moskova da ABD'den 'hakiki reset' istiyor

Rusya?daki dondurma reklam afişinde dışı çikolatalı içi vanilya kaplı dondurmayla Obama arasında benzerlik kuruluyor.

MOSKOVA - İran’a zeytin dalı uzatan ABD Başkanı Barack Obama’dan Moskova da hakiki bir başlangıç istiyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Rus meslektaşı Sergey Lavrov’a sembolik ‘yeniden başlatma’ (reset) düğmesi hediye etmesi sonrası Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de, 1 Nisan’da Londra’da G-20 zirvesinde karşılaşacağı Obama’dan ilişkilerde hakiki ‘reset’ (yeniden başlatma) beklediğini söyledi. Son dönemde Moskova’nın müdavimi kesilen eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ı ağırlayan Medvedev, “Umarım bu sürpriz ‘reset’ terimi hakikaten görmek istediğimiz dönüşümlerin özünü yansıtır. Biz böyle bir ‘yeniden başlatma’ya güveniyoruz ve olmasını umuyoruz” dedi.

Somut öneri beklentisi

Clinton’ın reset düğmesi üzerinde Rusça çevirisi yanlışlıkla ‘perezagruzka’ yerine ‘aşırı fiyatlandırma’ yani kazıklama anlamına gelen ‘peregruzka’ kelimesinin yazılmasıyla espiri konusu olmuştu. Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov da Londra buluşmasında Obama’dan özellikle aralıkta süresi dolacak Stratejik Silahların İndirimi Anlaşması’nın (STAT-1) yerini dolduracak yeni anlaşma ile ilgili somut öneriler beklediklerini belirtti. Moskova NATO’nun Ukrayna ve Gürcistan’la genişletilmesi planlarından da rahatsız.
Rusya’da dondurma şoku
Washington ve Moskova ilişkileri yeniden başlatma uğraşındayken dün Moskova’dan ‘dondurucu’ bir haber geldi. Rus reklam ajansı Voskod’un çikolatalı vanilyalı dondurma reklamı afişlerinde Beyaz Saray önünde zafer işareti yapan Obama figürünü kullanması ‘ırkçılık’ tartışması başlattı. Afişte, Obama’nın popülerliğiyle dondurma övgüsü yapılırken Rusça 3Dondurma isteyen? “Herkes onu konuşuyor. Dışı siyah içi beyaz” sloganı kullanılıyor. Irkçılık suçlamasını reddeden reklamın yaratıcısı Andrey Gubadullin, “Rusya için ırkçı değil. Bu bir şaka” savunması yaptı. Gubadullin, Obama’yı ‘gerçekten çok sevdiğini’ ekledi. Rusları ‘ırkçılık’ suçlamasıyla karşı karşı getiren başka bir reklam girişimi bir tanıtımlarında Obama’yı kullanan ‘solaryum salonu’dan geldi. (afp)