Moskova'dan kalkancılara tehdit

Polonya ile Çekya, Rusya'nın sert itirazlarına rağmen ABD'nin füze kalkanına ev sahipliği yapacaklarını açıklarken, Moskova 'Hedef olursunuz' uyarısında bulundu.

VARŞOVA - Polonya ile Çekya, Rusya'nın sert itirazlarına rağmen ABD'nin füze kalkanına ev sahipliği yapacaklarını açıklarken, Moskova 'Hedef olursunuz' uyarısında bulundu. Rusya Devlet Başkanı iki hafta önce füze kalkanı projesiyle yeni soğuk savaşın başlayacağı uyarısı yapmışken, Rus Stratejik Füze Güçleri Komutanı General Nikolay Solovtsov, "Polonya ve Çekya böyle bir adım atarsa, Stratejik Füze Güçleri bu tesisleri hedef alma yeteneğinde olacaktır" tehdidi savurdu. General, ABD ile Rusya arasında Soğuk Savaş'tan kalma Orta Menzilli Nükler Güçler Anlaşması'nı çöpe atıp yeni füze yapabileceklerini de ekledi.
Çekya ve Polonya başbakanları Mirek Topolanek ile Jaroslaw Kaczynski, Varşova'da, "ABD'ye olumlu yanıt vermeyi kararlaştırdık. Müzakerelere başlayacağız" açıklaması yaptı. Kaczynski, Moskova'nın endişelerine karşın "Sistem herhangi bir normal devlete yönelik değil" yanıtını verdi. Kaczynski dün Rus generalin çıkışını ise 'Polonya'yı korkutma girişimi' diye niteledi. Çek Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg de, "Ruslarla epey tecrübe yaşadık, şantaja boyun eğmeyiz" diye konuştu.
Berlin kalkanı eleştirdi
İki ülkeye 10 füze kalkanı kurmayı planlayan ABD, bunun Rusya değil İran'dan gelecek saldırılara karşı olduğu iddiasında. Ama Rusya ikna olmazken, Avrupa'dan da itirazlar var. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier da "Sistemin kurulacağı istasyonlar Rusya'ya çok yakın. Birileri önce bunu Rusya ile konuşmalıydı" sözleriyle ABD ile NATO'yu eleştirdi. Alman Savunma Bakanı Franz Josef Jung da, "Sistem güvenliğimizi tehlikeye sokabilir" uyarısı yaptı. (Dış Haberler)