'Motor markizi' Roma direksiyonuna talip

Geçmişte medya, emlak ve banka imparatorluklarıyla ülkenin en zengin adamı olan Silvio Berlusconi'yi başbakan yapmış İtalyanlar, şimdi de 'motor markizi' Luca Cordero di Montezemolo'nun siyasete girmesine hazırlanıyor.

ROMA - Geçmişte medya, emlak ve banka imparatorluklarıyla ülkenin en zengin adamı olan Silvio Berlusconi'yi başbakan yapmış İtalyanlar, şimdi de 'motor markizi' Luca Cordero di Montezemolo'nun siyasete girmesine hazırlanıyor. Ferrari'nin Formula 1 zaferinin mimarı olan ve daha sonra Fiat'ın başına geçen Montezemolo, solcu Başbakan Romano Prodi dahil önde gelen siyaset ve işadamlarının katıldığı bir toplantıda siyasete atılacağını açıklayarak herkesi şaşırttı. Kendisini İtalya'yı ekonomik durgunluk ve siyasi karışıklıktan çıkaracak 'beyaz şövalye' olarak tanıtan Montezemolo, radikal reformlar ve parlak bir gelecek vaat etti. 397 milyon dolarlık servetine karşın Berlusconi'den farklı olarak henüz bir yolsuzluk skandalına karışmamış olan Montezemolo, İtalyan seçmenleri başarılı kariyeriyle de etkiliyor.
İtalyanlar Montezemolo'yu destekliyor
Montezemolo konuşmasında hem sağ hem de solu eleştirdi: "Partilerin bugünden yarının İtalya'sını yaratma sorumluluğu var. Ancak hem sağ hem sol, ulus için büyük bir projeye imza atma gücüne sahip gözükmüyor. İtalya'yı 2015'te şirket vergilerinin azaldığı, esnek iş piyasasının oluştuğu ve sürdürülebilir emeklilik sisteminin kurulduğu bir ülke olarak görmek istiyorum."
Gazetecilerin sorularıyla sıkıştırdığı Montezemolo, Berlusconi'nin 1994'te siyasete atıldığında sarf ettiği "Sahaya iniyorum" sözü hatırlatılınca esprili bir yanıt verdi: "Aslında bir araba içinde yokuş yukarı gidiyorum." Bu sürpriz rakip karşısında şaşkın gözüken Prodi, Montezemolo'nun siyasi heveslerine dair yorum yapmayıp "Kendi adına konuştu" demekle yetindi. Ancak İtalyanlar fikre ısındı. La Republica'nın toplantı sonrası yaptırdığı ankete göre İtalyanların yüzde 36'sı Montezemolo'yu başbakan görmek istiyor.