Mr. No'yu mezardan çaldılar

Mr. No'yu mezardan çaldılar
Mr. No'yu mezardan çaldılar

250 kilo mermer kaidesi olan mezar ablukaya alındı. Papadopulas 12 Aralık 2008?de ölmüştü.

Kıbrıslı Rumların bugün ölümünün birinci yıldönümünü anmaya hazırlandığı Papadopulos'un kemikleri önceki akşam mezarından çalındı. Rum Yönetimi şokta. Kemikleri kimin ve neden aldığı henüz meçhul. Polis soruşturma başlattı
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA/LEFKOŞA - Kıbrıs Rum Kesimi büyük şokta. ‘Haber’ Atina’da bomba etkisi yarattı. Kıbrıs Rum Yönetimi’nin geçen yıl 12 Aralık’ta 74 yaşındayken kanserden ölen eski başkanı Tasos Papadopulos’un kemikleri çalındı. Kemikleri kimin ya da kimlerin, neden aldığı henüz bilinmezken, polis, kapsamlı soruşturma başlattı.
Ölümünün birinci yılında düzenlenecek törenin arefesinde, kimliği meçhul şahıslar perşembe gecesi Lefkoşa’nın güneyindeki Deftera mezarlığında bulunan Padopulos’un aile kabrini açıp, tabuttaki kemikleri alarak kaçtı. Durum dün sabah kimliği meçhul bir Rum’un polise telefon ihbarıyla anlaşıldı. Hırsızların dört kişi olduğu sanılıyor. 250 kiloluk mermer mezar taşını kaldırıp tabutu açan hırsızların civar yollarda elektiklerin kesik olmasından yararlandığı sanılıyor. 

Aile: Örgütlü bir iş
Mezarlığı ablukaya alan Rum polisi alarma geçerken, devlet televizyonu olayı yayınını keserek duyurdu. Durumdan haberdar edilen Papadopulos’un ailesi mezarlığa gelirken, oğlu Nikolaos zamanlamaya dikkat çekip, bunun örgütlü bir iş olduğu inancını dile getirdi. Ailenin yazılı açıklamasında da ‘Naaşı nerede olursa olsun onun sesi her zaman duyulacaktır’ denildi.
Rum lideri Dimitris Hristofyas “Bu bir provokasyon. Halkbu provokasyon karşısında sükunetini korumalı” açıklaması yaptı. 
Papadopulos’un partisi DİKO’nun lideri Marios Garoyan, olayı ‘iğrenç ve korkunç bir suç’ diye kınarken, iktidar ortağı komünist AKEL’in lideri Andros Kipriyanu “Böylesi korkunç bir suçu nasıl bir insan işleyebilir” tepkisi gösterdi. Mezar soygunculuğuna Rum kesiminde nadir rastlanıyor. Olay yüzünden Rum lider için bugün planlanan ve pek az kişinin katılacağı düşünülen anma törenine çok sayıda Rumun katılması bekleniyor.
EOKA-B tedhiş örgütünde yer alan ve Makarios’un yakın adamı olan Papadopulos 2003 seçimini kazanıp cumhurbaşkanı olduktan sonra 2004’de Annan Planı referandumunda Rumların ‘Hayır’ oyu vermesi için büyük çaba harcamıştı. Tüm çözüm çabalarına karşı çıktığı için ‘Mister no’ lakabını alan Papadopulos, Rumları Annan Planı’nı reddetmeye ikna için ekran başında ağlamıştı. Halkın plana yüzde 75 oranıyla ‘Hayır’ demesiyle hedefine ulaşan Papadopulos, Kıbrıslı Türklerle yakınlaşmaya da hiçbir zaman sıcak bakmadı. 2008 seçiminde komünist AKEL’in desteği olmadığından ilk turdan elenen Papadopulos, geçen yıl 12 Aralık’da akciğer kanserinden öldü. Rum Kesimi’nde milli yas ilan edildi. Cenazesine binlerce kişi katılmıştı.