Muallim İsrail'e karşı kanıt sunacak

Suriye üzerinde istihbarat uçuşu yapan İsrail savaş uçaklarının Suriye radarına yakalanınca kaçarken muhimmatını Türkiye topraklarına bırakması üzerine...
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Suriye üzerinde istihbarat uçuşu yapan İsrail savaş uçaklarının Suriye radarına yakalanınca kaçarken muhimmatını Türkiye topraklarına bırakması üzerine, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim hava ihlaline ilişkin kanıtlarla Ankara'ya geldi. Türkiye ise İsrail'in Ankara elçiliği ve Tel Aviv'deki Türk elçiliği aracılığıyla İsrail Dışişleri nezdinde girişimlerde bulunduktan sonra ihlalin Türkiye'ye yönelik olmadığına ikna oldu.
İsrail savaş uçakları yasadışı keşif uçuşu yaparken Suriye hava sahasının kuzeyinden hızlıca ayrılmak için taşıdığı ekstra yakıt tanklarını bırakmıştı. Tanklar Hatay'ın Hassa ve Gaziantep'in Oğuzeli ilçelerinde boş arazilerde bulunmuştu. Havacılıkta 'ammunition drop' denen boşaltma işlemi, savaş uçağının performansını artırmak için başvurulan bir yöntem. Yetkililer, İsrail uçaklarının Türkiye hava sahasına kasten girmediğini belirtti.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 60. hükümete ve 11. Cumhurbaşkanı'na tebrik mesajını getiren Muallim'in ise temaslarında konuyu gündeme getirmesi bekleniyor. Muallim, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'dan 'suçüstü yakalanan' İsrail'e karşı uluslararası baskının artmasını isteyecek. Türkiye ise krizi soğutma çabasında. Bunda, ABD'de gelecek hafta görüşülecek 'Ermeni soykırımı' tasarısına Yahudi lobisinin destek ihtimali etkili. Öte yandan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bakanlarına 'Suriye kazasıyla ilgili konuşmama' talimatı verdi. Olmert, kabine toplantısında Suriye'yi anmadan hava operasyonundan 'olağanüstü cesaret verici' diye söz ederken, "Tüm kartlarımızı kamuoyunun önüne seremeyiz" dedi.