Mübarek hanedanlığının taşları döşeniyor

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, 1981'den beri olağanüstü halle yönettiği ülkeyi tümden polis devletine çevirecek anayasa değişikliklerini meclisten geçirdi.

KAHİRE - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, 1981'den beri olağanüstü halle yönettiği ülkeyi tümden polis devletine çevirecek anayasa değişikliklerini meclisten geçirdi. Meclisin dörtte üçünü
elinde tutan iktidardaki Ulusal Demokratik Partisi'nin vekilleri,
'Kanımız, ruhumuz sana feda olsun, Mübarek' sloganları atarak 34 değişikliği onayladı. Vekiller, sonucu ayakta alkışlayıp milli marş söyleyerek kutladı. Mübarek'in sözleriyle 'Demokrasiyi güçlendirmeye yönelik 1980'den beri en geniş çaplı anayasa değişikliği paketi'nin ana hatları şöyle: 'Güvenlik yetkilileri, yargı kararı ve arama izni olmaksızın zanlıları tutuklayabilecek, evlerini arayabilecek, yazışmalarını izleyebilecek ve telefonlarını dinleyebilecek. Terör davalarında siviller askeri mahkemelerde yargılanabilecek. Dini temelli her siyasi faaliyet yasak. Seçimlerin gözlenmesi 'yüksek bağımsız konsey' adlı yeni kuruma devredilecek, böylece devlet başkanına karşı bağımsız kalan tek organ olan yargıçların gözetimi bertaraf edilecek.'
Mübarek 22 Mart'ta Türkiye'ye geliyor
Asıl amaç ise zaten her gün üyeleri tutuklanan yasaklı Müslüman Kardeşler'in (MK) başkanlık seçiminde parti olarak aday gösterebilmesinin imkânsızlaşması. 78 yaşındaki Mübarek'in koltuğunu oğlu Cemal'e 'seçimle' devretmesinin ise yolu açılıyor.
454 vekilden 315'inin paket lehine oy kullandığı açıklanırken, 88'ini MK yanlılarının oluşturduğu 100'den fazla vekil oylamayı boykot etti. MK sözcüsü "Paketi hırsız gibi gece geçirdiler. Çünkü bu yolsuz ve baskıcı rejim, geleceğini garantiye alma ve iktidarı aşamalı ve pürüzsüz biçimde oğul Mübarek'e devretme peşinde" dedi. Liberal muhalefet partisi Vafd'ın gazetesi 'Mısır tarihinde karanlık gün' manşeti atarken, Yargı Bağımsızlığı Merkezi 'Demokrasinin ölüm ilanı' dedi. Paket, 26 Mart'ta sonucu malum görülen referanduma sunulacak. Mübarek, 22-23 Mart'ta Türkiye'yi ziyaret edecek. (afp, ap)