Mübarek'e karşı umut Baradey

Mübarek'e karşı umut Baradey
Mübarek'e karşı umut Baradey

Baradey, Mısır?ı yönetmeye gönülsüz.

KAHİRE - Mısır’a 28 yıldır hükmeden Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in 2011’deki adaylığı ya da oğlu Cemal’i halef gösterip göstermeyeceği meçhulken, muhalefetin gönlünde bir aday yatıyor: Kasımda emekli olan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey.
Mübarek’in Ulusal Demokratic Partisi’nin (UDP) adayına karşı yarışırsa Baradey muhalefeti arkasında sürükleyebilir. Ama zorlu engeller var. Yasalara göre aday olabilecek kişinin son bir yılda bir partinin lideri ya da üst düzey yöneticisi olması şart. Üstelik bu parti seçimden beş yıl önce kurulmuş olmalı. Bağımsız adaylık içinse meclis üyelerinin 250’sinin imzası gerek. 250 imzacıdan en az 65’inin meclisin alt kanadı, 25’inin senato ve 10’unun belediye meclislerinden olması da şart. Tüm meclisler UDP kontrolünde olduğundan Baradey’in işi zor. Bu hendeği aşmak için Vefd partisinin gençlik kanadı, Baradey’i liderliğe aday gösterdi. Baradey’e destek için de Muhammed Salah el Şeyh liderliğinde halk komitesi kuruldu. Son yıllarda gösterilerle dikkat çeken Kifaye hareketi, Baradey’e destek açıkladı. 

‘Kendinize genç bir aday bulun’
Şeyh “Mısırlıları Baradey etrafında seferber edebiliriz. İslamcılar, solcular ve liberaller arasında kabul görüyor” dedi. Fakat Vefd’in lideri Mahmud Abaza “Önce boykota gidip gitmeyeceğimizi kararlaştıralım” diyerek Baradey kararı için erken olduğu uyarısı yaptı. Mısır basınına göre 67 yaşındaki Baradey bu teveccüh karşısında “Kendinize genç bir aday bulun” tavsiyesi yapıyor. Baradey, ABD’nin 2003’te Irak’ı işgale gerekçe yaptığı Bağdat’ın nükleer silah peşinde koştuğu iddialarına prim vermeyerek itibar kazanmış ve 2005’te Nobel Barış Ödülü’nü almıştı. (afp)