Mübarek'ten İstanbul sözü

Cumhurbaşkanı Sezer, Mübarek'le Köşk merdivenlerini el ele çıktı.


Gelecek ay yapılacak Irak'a komşu ülkeler toplantısının İstanbul'da düzenlenmesini isteyen Türkiye, Ankara'ya gelen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'ten destek istedi. Mübarek, konferansın İstanbul'da yapılması için İran'ı ikna etmeye çalışacağını söyledi.

ANKARA - Gelecek ay ABD, İran ve Suriye'nin aynı masaya oturacağı uluslararası Irak konferansına ev sahipliği yapma peşindeki Türkiye, dün ağırladığı Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'ten bu çabasına destek istedi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'la görüşen Mübarek, İstanbul konferansına İran'ı iknaya çalışacağını belirtti. Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda Türkiye öncülüğünde hareket etme güvencesi veren Mübarek'in temasları sonucu, bu hafta sonunda Kahire'de Irak'ın komşularını bir araya getirme hazırlığının yoğunlaştırılması kararlaştırıldı.
Sezer, Mübarek'le ortak basın açıklamasında, "Stratejik ilişkilerimizin tüm yönlerini ele alacak resmi çerçeve oluşturulmasında mutabıkız" dedi. Sezer, Ortadoğu'da çözüm için bölge ülkelerinin sorumluluk sergilemesi gerektiğini, üzerlerine önemli görevler düşen Türkiye ile Mısır'ın birbirine danışmayı kesintisiz sürdüreceğini aktardı. İki lider, Irak'ın birliğinin korunması ile Filistin'e acil çözümü çabalarının desteklenmesinde hemfikir olduklarını vurguladı. Irak için Filistin barış sürecine benzer çabaların gösterilmesi gerektiğini söyleyen Mübarek, sorunlara barışçı çözüm bulunması ve yeni sorun yaratılmamasını isteyerek İran'a da atıf yaptı. Mübarek, şöyle konuştu: "BM politikalarını destekliyoruz. Nükleer ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, Ortadoğu'nun bunlardan arındırılması ve terörle mücadelenin desteklenmesinde hemfikiriz."
Mısır'ın Kıbrıs Rum Yönetimi'yle yaptığı tartışmalı petrol arama anlaşmasının gündeme gelip gelmediğine değinmeyen Mübarek, bugün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le görüşüp Türk işadamlarıyla buluşacak.
Beckett 26 Nisan'da Ankara'da
10 Mart'ta Bağdat'ta ABD, İran ve Suriye'nin aynı masaya oturduğu Irak'ın güvenliğine ilişkin komşu ülkeler toplantısını gelecek ay dışişleri bakanları düzeyinde İstanbul'da devam ettirmek isteyen Ankara, dün Mübarek'ten İstanbul konferansına ve burada komşu ülkelerin teröre karşı özel eylem planı üzerinde anlaşmaya varmasına desteğini istedi. Tahran ile Irak hükümetinin Bağdat konferansı istemesine karşın, Washington ile Ankara İstanbul konferansı düzenlenmesi konusunda anlaştı. Dışişleri, tüm komşuların katılımı için çabalarken, İran'la da diyaloğu artırdı. Yapılabilirse 1-2 Nisan tarihlerinde düzenlenecek İstanbul konferansına ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da katılması bekleniyor. Ankara, 26 Mart'ta ağırlayacağı Britanya Dışişleri Bakanı Margaret Beckett'la da konuyu görüşecek. (aa, Radikal)