Müebbeti temyizin yanıtı idam cezası

Endonezya'da uyuşturucu üretimi ve ticareti yaptıkları gerekçesiyle hapse mahkûm edilen yedi sanık, temyize gitmenin bedelini idama çarptırılarak ödedi.

CAKARTA - Endonezya'da uyuşturucu üretimi ve ticareti yaptıkları gerekçesiyle hapse mahkûm edilen yedi sanık, temyize gitmenin bedelini idama çarptırılarak ödedi. Yüksek Mahkeme, müebbeti temyiz eden 61 yaşındaki Hollandalı Nicolaas Garnick ve 43 yaşındaki Fransız Serge Areski ile 20 yıl hapsi temyiz eden beş Çinli sanığa idam cezası verdi. Mahkeme kararı "Eylemi, çok tehlikeli olan uluslararası organize suç kapsamında ele aldığımız için hükmü, idam cezasına çevirdik" sözleriyle açıkladı.
Kurşuna dizilecek sanıkların kurtulması için ya devlet başkanı affı ya da yargıçlardan oluşan kurula yeni kanıt sunmaları gerek. Endonezya polisinin 2005'te ortaya çıkardığı uyuşturucu fabrikası, üretim kapasitesi açısından dünyadaki en büyük üçüncü fabrika olarak gösterilmişti. Polis, 100 kilo kristal metaamfetamin ile binlerce ectacsy hapı ele geçirmişti. Fabrikada, haftada 11 milyon dolar değerinde ectasy hapı üretiliyordu. (afp, Reuters)