Muhafazakârlar Obama'ya 'çay partisi' verdi

Muhafazakârlar Obama'ya 'çay partisi' verdi
Muhafazakârlar Obama'ya 'çay partisi' verdi

Obama?yı ?sosyalist? olmakla suçlayan protestocular 1773?te Britanya vergilerini protesto için yapılan çay dökme eylemini yineledi. FOTOĞRAFLAR: AP, AFP

WASHINGTON - ABD’de başkanlığa George W. Bush’un yerine Barack Obama’nın seçilmesiyle zemin kaybeden Cumhuriyetçi Parti ile muhafazakâr kesim, önceki gün Obama’nın ekonomi politikalarına karşı ülke çapında protesto düzenledi. Sokağa dökülmek için Amerikalıların vergi beyanlarını ya da bunu en kısa zamanda yapacaklarına dair taahhüdü teslim etmek için son 24 saatleri, yani vatandaşların federal hükümetten en çok nefret ettikleri gün seçildi. Eyleme ‘çay partisi’ adı verildi. Böylece tarihe ‘çay partisi’ olarak geçen, ABD’nin kurucu liderlerinin 1773’te sömürge gücü Britanya’nın çaya koyduğu rekor vergiyi protesto için Boston’da denize çay dökme eylemlerine atıf yapıldı.
Protestoların hedefi Obama’nın yüz milyarlarca dolarlık şirket kurtarma ve teşvik paketleriydi. Bunların finansmanında vatandaşın gelir vergisinin kullanıldığından yakınan protestocular, ‘Vergi korsanlığı’, ‘Büyük hükümeti durdurun’, ‘Sosyalizme, faşizme hayır’ gibi sloganlar atıp, çay poşetleri, buzlu çay kutuları ve çay içerikli malzemeleri denize dökme temsili yaptı. Bunun hiçbir partiyle bağı olmadığı vurgulansa da, 2012 başkanlık seçiminde adaylığa oynayan Cumhuriyetçi Newt Gingrich gibi siyasilere miting fırsatı doğdu. Organizatör Eric Odom 50 eyaletteki 800 kentte protestolar olduğunu belirtirken, Washington, New York, Boston, Miami ve Sacramento gibi büyük kentlerde mütevazı topluluklar toplandı. Ancak USA Today/Gallup anketi Amerikalıların yüzde 53’ünün kısa vadede ekonomide hükümetin rolünün artmasından memnun olduğu ve 1956’dan beri gelir vergisi yükümlülüğünü en memnuniyetle yerine getirir düzeye geldiğini gösterdi. (Dış Haberler)