Muhalefet numunelik vekil bile çıkaramadı

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in ülkenin imajını düzeltmek için 'göstermelik' reformla yaptığı demokrasi makyajı cumartesi günkü genel seçimlerle döküldü.

ASTANA - Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in ülkenin imajını düzeltmek için 'göstermelik' reformla yaptığı demokrasi makyajı cumartesi günkü genel seçimlerle döküldü. Kısmi temsil sistemi ve meclisteki koltuk 77'den 107'ye çıkarılmasıyla önü açıldığı iddia edilen muhalefet, numune kabilinde olsun bir milletvekili bile çıkaramadı. Katılımın yüzde 65 olduğu seçimde Nazarbayev'in partisi Nur Vatan oyların yüzde 88'ini alarak mecliste mutlak çoğunluğu ele geçirdi. Diğer altı parti yüzde 7 barajının hayli altında kaldı. Toplumcu Ulusal Sosyal Demokrat Parti (TUSDP) yüzde 4.6, Akyol yüzde 3.2 oy alırken Köy, Komünist, Vatanseverler ve Ruhaniyet partilerinin toplam oyları yüzde 4'ü geçemedi.
AGİT ile BDT farkı
Genel seçimler 107 sandalyeli Kazak meclisinin 98 koltuğu için yapıldı. Kalan vekilleri Nazarbayev'e bağlı danışma kurulu Halk Asamblesi tarafından seçilecek. Asamble'nin önüne giden tüm adayları ise fiiliyatta Nazarbayev belirliyor. Seçimler ülkenin 2009'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği AGİT başkanlığı için son şans sayılıyordu. Devlet televizyonu sonuçları 'Demokrasi yolunda büyük bir adım' diye takdim ederken, AGİT 'demokrasi oyununu' yemedi. Oylamayı izleyen AGİT ilerlemeler olsa da seçimlerin uluslararası standartları karşılamadığını, ziyaret edilen sandıkların yüzde 40'ında sayım sorasında olumsuzluklar tespit edildiğini açıkladı. Örgüt ayrıca yüzde 7 barajını eliştirdi. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gözlemcileri ise seçimi 'adil ve şeffaf' buldu.
Mükerrer oylara itiraz
Nazarbayev'in "Yeni bir dönem başladı. Kazaklar ilerleme, barış ve uzlaşma yolunu seçti" sözleriyle kutladığı sonuçlarını muhalefet reddetti. Ak Yol lideri Buhihan Nurmuhammedov sonuçları tanımadıklarını duyurdu. Bolat Abilov'un lideri olduğu TUSDP ise mükerrer oy dahil çok sayıda usulsüzlük yapıldığını belirterek seçim kuruluna başvurdu. Nazarbayev geçen nisanda bir yandan ülkenin imajını düzeltmek için reform yaparken diğer yandan başkanlıkta dönem sınırlamasını kaldırıp kendini iktidarda ebedi kılan yolu açmıştı. (Dış Haberler)