Muhalifler Rusya'dan özür bekliyor

Muhalifler Rusya'dan özür bekliyor
Muhalifler Rusya'dan özür bekliyor
Rusya'nın görüşme davetini geri çeviren SMDK lideri Hatib, Moskova'nın niyetinin net olmadığını ima edip "Lavrov, Esad'a destekleri için özür dilemeli" dedi.

Suriye krizine ilişkin yoğun bir diplomasi trafiğine giren Rusya, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Muaz el-Hatib’i görüşmeye davet ederken, bugün de özel temsilci El Ahdar El İbrahimi’yi ağırlamaya hazırlanıyor. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un önceki gün Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’la görüşmesinin ardından Moskova’dan kasımda kurulan ve 130’dan fazla ülkenin ‘halkın tek meşru temsilcisi’ kabul ettiği SMDK’yla görüşmeye hazır olunduğu açıklaması geldi. 

Cenevre ya da Kahire de olur

Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, “Davetiye SMDK’ya ulaştı” derken, görüşme için Moskova’nın yanı sıra Cenevre ya da Kahire gibi başka kentlerin de seçilebileceğini belirtti. Bogdanov, müteakip görüşmelerin ise kendi tabiriyle ‘Üç B arasında olacağını’ yani kendisi, İbrahimi ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns’ün bir araya geleceğini kaydetti. İlki Cenevre’de aralık başında kapalı kapılar ardında yapılan üçlü görüşmenin ikincisinin yılbaşından sonra gerçekleşeceğini belirten Bogdanov, “İbrahimi’nin son temaslarını değerlendireceğiz” dedi. Rusya daha önce ABD ve Batı’yı, SMDK’yı tanıması nedeniyle eleştirmişti. 

Temsilci değilsek davet niye?

Hatib daveti açıklandığı gün derhal reddederek uluslararası çözüm umutlarına darbe vurdu. El Cezire’ye konuşan Hatib, Esad’a desteği için özür dilemesini istedikleri Moskova’nın ‘niyetinin net olmadığını’ ima etti: “Moskova’ya gitmeyeceğimizi açıkça söylüyoruz. Moskova’nın net bir gündemi olsa, bir Arap ülkesinde buluşabilirdik. Ancak artık Lavrov’dan da bir özür bekliyoruz. Zira Lavrov, bunca zamandır Suriye’nin kaderine herhangi bir dış müdahale olmaksızın halkın karar vereceğini söyledi. Ancak şu an Rusya müdahale ediyor. Bu arada da Suriye halkının bu süre boyunca yaşadığı katliamlara önemli değilmiş gibi bakılıyor.” Hatib Rusya’nın SMDK’yı tanımamasını da eleştirdi: “Eğer biz Suriye halkını temsil etmiyorsak niye bizi davet ettiler? Ancak eğer halkı temsil ediyorsak Rusya neden rejimin barbarlığını kınayıp Esad’ın iktidarı bırakması yönünde açık bir çağrı yapmıyor? Bu, her türlü müzakere için temel şarttır.” 

‘Davet SMDK’yı tanıma değil’

Bu arada Lavrov da SMDK’yla iletişim kurduklarını doğrularken, bunun muhalifleri tanıdıkları anlamına gelmediğini vurgulamaktan geri durmadı. Dün Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr’la bir araya gelen Lavrov, düzenlenen ortak basın toplantısında Kremlin’in Suriye lideri Beşşar Esad’ın kaderine halkın karar vermesi gerektiği ve çözümün geçiş hükümeti öngören Cenevre Mutabakatı’nda yattığı fikrini yineledi. İbrahimi ile bugünkü görüşmesinde ‘büyük resmi ’ görmeye çalışacaklarını da vurgulayan Lavrov, “İstisnasız tüm muhalif gruplar ve rejimle birlikte çalışıyoruz. Onlara hep aynı şeyi söylüyoruz; ülkenizi ve halkınızı düşünmelisiniz. Müzakere masasına oturun diyoruz” ifadelerini kullandı.