@idrisemen

Muhaliflerin ele geçirdiği kasaba: Azaz

Muhaliflerin ele geçirdiği kasaba: Azaz
Muhaliflerin ele geçirdiği kasaba: Azaz

Radikal muhabirleri Serkan Ocak ve İdris Emen, Halep'e bağlı Azaz kasabasına girdi.

Halep'e bağlı Azaz'da muhaliflerin kotrolü ele geçirmesi sonrası evlerine dönen halk yıkımın izini sarmaya çalışıyor
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye ’de muhaliflerin 22 günlük kuşatma sonrası ele geçirdiği Azaz Kasabası’ndayız. Merminin değmediği ev yok, sokaklar yıkık duvarlarla, yakılmış tanklarla dolu. Çatışmalar sırasında evlerini terk edenler tek tek geri dönmeye başlamış. Ancak kaçarken geride bıraktıkları hiçbir şeyi eskisi gibi bulamadılar.

Azaz, (Aziz diye okunuyor) Halep’e bağlı bir kasaba. Suriye’de Türkiye ’ye en yakın yerleşim yerlerinden biri. 2 gündür bombardıman altındaki Halep’e yalnız 50 kilometre uzaklıkta. Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı muhalif askerler sınırları almaya çalışırken Azaz’da yoğun çatışmalar yaşadı. Suriye ordusu ile muhalifler arasındaki çatışmaların ardından Azaz ve Türkiye sınırı muhaliflerin eline geçmiş oldu. 1 Temmuz’da başlayan çatışmalar 22 Temmuz’da sona erdi. O günden bu yana muhalifler sınırda pasaport kontrolü bile yapmaya başlamış.

Savaşın izi çok yeni
Savaşın ardındaki Azaz hayalet kent görünümünden yavaş yavaş çıkıyor. Çatışmalar sırasında bölge halkı yakınlardaki köye ya da sığınabildikleri her yere kaçmış. Şimdi yavaş yavaş geri dönüyorlar. Dükkanların çoğu kapalı. Yalnız birkaç esnaf çalışıyor. Fırınlardan ekmek de çıkmaya başlamış ancak hala yiyecek en büyük sıkıntı. Dün Azaz’a vardığımızda ilk kez toplu ekmek dağıtımı yapıldı. Kasabanın elektriği kısıtlı. Azazlılar, yıkık dökük buldukları evlerini temizleme çalışıyor, ancak bazı evlerin duvarları dahi kalmamış. Onlardan biri de çatışmalar nedeniyle Halep’in merkezine kaçan İsmail. İnşaat işleriyle uğraşan İsmail, savaşın geldiğini anlayınca Halep’te güvenli gördüğü muhaliflerin elindeki Selahattin bölgesinde bir apartmanda 5 kişilik ailesiyle yaşamaya başlamış. Sonrasını şöyle anlatıyor: “Kaldığımız yer 2 gün önce bombalandı. Oradan buraya geldik. Döndüğümüzde evimizin yıkıldığını gördük. Her şey yağmalanmış. Şimdi gidecek bir yerimiz yok, bu enkazda yaşamak zorundayız.”

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 


Muhalif askerler, yağmayı önlemek için sürekli devriye geziyor. Esad'ın askerlerinin kışla olarak kullandığı ileri sürülen bir cami havaya uçurlmuş. Bir muhalif asker kuşatma sırasında bir helikopterin attığı bombanın etkisiyle iki parmağını kaybetmiş. Adana’da tedavi olduktan sonra tekrar ÖSO’ya katılmış. Kasabadaki tüm kamu binaları yıkılmış. azza Berho Hıdır adındaki bir ilköğretim okulu da yakılmış, duvarları yıkılmış. Okuldaki dosyalar, öğrencilerin defterleri, kitapları sokaklarda uçuşuyor. Abdulrahman ise bir arkadaşını çatışmada kaybetmiş. Yaşadığı zor günleri şöyle anlatıyor: “Esad’ın askerleri Gazza okulunu ele geçirdi. Okulun duvarına “Ya bu şehri ele geçireceğiz, ya da burayı yakacağız” yazısını yazdıktan sonra arkadaşım Abdullah Seyidali muhaliflere katıldı. Muhaliflerle birlikte direnirken bir keskin nişancının kurşunuyla öldürüldü. Öldürüldüğünde yanındaydım. Okulun önünde öldü.”