Muhaliflerle Türkiye randevusu

Muhaliflerle Türkiye randevusu
Muhaliflerle Türkiye randevusu
Suriye krizi konusunda devreye giren Britanya Başbakanı Cameron, muhalif gruplarla Türkiye ve Ürdün'de görüşmelerde bulunmayı planlıyor.

Suriye ’de kanı durduracaksa Devlet Başkanı Beşşar Esad’a ülkeyi güvenli bir biçimde terk etmesi konusunda teminat verilmesini destekleyeceğini belirten Britanya Başbakanı David Cameron, silahlı muhaliflerle görüşecek. Başbakanlık’tan dün yapılan açıklamaya göre, Cameron muhalefeti bir araya getirmek için Türkiye ve Ürdün’de görüşmelere başlayacak.
Silah desteği olmayacak 
Dışişleri Bakanı William Hague ise muhaliflere silah desteği sağlamayacaklarını yineledi. Hague “Çatışma kötüleşirken muhalifler Suriye’de etkisi artan bir rol oynuyor” ifadesini kullandı. Bu arada Britanya’nın Suriyeli sığınmacılara 80 milyon dolar daha yardım yapacağı da belirtildi. Dışişleri sözcüsü, “ Hükümet , bu gruplara insan hakları ve insan hakları hukuku standartlarına eksiksiz saygı göstermeleri gerektiğini açık bir şekilde ifade edecek. Ayrıca insani yardımların dağıtılması konusunda yardım kuruluşlarıyla işbirliği yapmaları çağrısında da bulunacağız” dedi. Resmi temaslar çerçevesinde Ürdün’de olan Britanya Başbakanı Cameron ayrıca Kral Abdullah’la görüşürken Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampları da ziyaret etti. (AMMAN - BBC - AP)