Muhammed testi İran'ı karıştırdı

İran'da muhafazakâr iktidara bağlı Eğitim Bakanlığı'nın terfi etmek isteyen öğretmenlere yaptığı bir sınav ülkeyi karıştırdı. Tahran eyaletinde yapılan testte Hz. Muhammed'in fiziksel görünüşü...

LONDRA - İran'da muhafazakâr iktidara bağlı Eğitim Bakanlığı'nın terfi etmek isteyen öğretmenlere yaptığı bir sınav ülkeyi karıştırdı. Tahran eyaletinde yapılan testte Hz. Muhammed'in fiziksel görünüşü ve alışkanlıklarına dair seçenekli soruları hakaret olarak gören milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'dan hükümet adına özür dilemesini isterken, Eğitim Bakanı Mahmud Farşidi'nin de azli için harekete geçti Farşidi özür diledi. Devlet medyasının yayımlamaktan çekindiği, bağımsız medyanın da 'en az hakaretamiz' olanlarını yayımladığı testte yer alan birkaç soru şöyle:
Muhammed sorar: Yusuf mu şirin, ben mi?
- Hz. Muhammed kendisini Yusuf peygamberle nasıl kıyaslardı? a) Ben Yusuf'tan daha güzelim, b) Yusuf benden daha güzel, c) Ben Yusuf'tan daha sevimliyim, d) Yusuf benden güzel ama ben ondan daha şirinim.
- Allah'ın peygamberi asla yemeği bununla yemezdi: a) İki parmağıyla, b) Üç parmağıyla, c) Dört parmağıyla, d) Beş parmağıyla.
- Allah'ın elçisinin saçları şöyleydi: a) Siyah, b) Beyaz, c) Birkaç teli hariç hepsi siyah, d) Ömrünün sonuna doğru beyazlaşmıştı.
- Peygamberin sakalı ne renkti? a) Tamamen beyaz, b) Tamamen siyah, c) Çene üstü beyaz, kalanı kır ve kızıl.
- Peygamber hangi tarafına yatardı? a) Sırtüstü, b) Yüzüstü, c) Sağına, d) Soluna.
Test öncesi öğretmenlere peygamberin fiziksel özellikleri ve alışkanlıklarına dair ayrıntıların yer aldığı bir kitap 30 saatte tanıtılmış. Meclisin Kültür Komisyonu Başkanı İmad Efruk, "Soruların Danimarka'daki peygamber karşıtı karikatürlerden farkı ne" diye çıkıştı. Eğitim Müdürlüğü soruların kötü olduğunu kabul edip yeni sınav hazırlayacaklarını, ama geçer not alanların sonuçlarının geçerli sayılacağını duyurdu.