Mühendis Ahmedinecad'ın tuhaf kanıtları

ABD'de Bush yönetiminin, İran'ın sadece nükleer tesislerini değil, tüm askeri kapasitesini yok etmek için 1200 hedefe üç günlük yoğun bombardıman planladığı söylenirken, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, bu iddialara bu kez 'kanıtları'...

TAHRAN - ABD'de Bush yönetiminin, İran'ın sadece nükleer tesislerini değil, tüm askeri kapasitesini yok etmek için 1200 hedefe üç günlük yoğun bombardıman planladığı söylenirken, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, bu iddialara bu kez 'kanıtları' bulunduğunu söyleyerek omuz silkti. Ahmedinecad'ın 'kanıtlarını' 'mühendis olarak sahip olduğu üstün matematiksel yetenekleri ve Allah inancı' olarak gösterdi.
İtimad Melli ve Kargozaran gazetelerine göre, Tahran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde ulaşım ve planlama mühendisliği doktorası yapıp birçok akademik makale yazmış Ahmedinecad, önceki gün bir grup akademisyene şöyle demiş: "Ben mühendisim ve konuyu inceliyorum. Bize savaş açmaya cesaret edemezler, bunu çifte kanıtla temellendiriyorum. Ben mühendisim, hesaplama
ile çizelgeleme ustasıyım. Çizelgeler çizerim. Saatlerce farklı hipotezleri yazarım. Reddederim, gerekçelendiririm ve çıkarımlar yaparım. Şu aşamada İran'a sorun çıkaramazlar."
İran lideri ikinci kanıtını şöyle anlatmış: "İkinci kanıtım da, Allah'ın dediğinin olacağına inanmam. Allah, dürüstlük yolunda yürüyenlerin muzaffer olacağını söyler. Allah'ın bu sözünü tutmayacağına inanmak için ne gibi bir nedene sahip olabilirsiniz?"
'Sarhoş ve küstahlar'
Dini lider Ayetullah Ali Hamaney ise ABD Başkanı George W. Bush'un geçen hafta 'İran'ın Ortadoğu için nükleer holocaust tehdidi oluşturduğunu' savunduğu konuşmasına sert yanıt verdi. Hamaney, Bush'u 'tiksindirici ve küstah' diye nitelendirip esti gürledi: "İran ulusu, hiçbir yıldırmaya boyun eğmedi ve eğmeyecek. İran, akıllıca düşünülmüş ve usta yollarla bu sarhoş ve küstah güçleri bozguna uğratacak Gün geçtikçe kendi kazdıkları kuyuya dü şüyorlar. Sonun da yok ola caklar." (afp, aa)