'Musaddık darbesi, İran-Irak savaşı gibi suçlar için özür dileyin'

'Musaddık darbesi, İran-Irak savaşı gibi suçlar için özür dileyin'
'Musaddık darbesi, İran-Irak savaşı gibi suçlar için özür dileyin'

Obama?nın ?yumruğunuzu açarsanız uzanmış elimizi bulacaksınız? sözüne yanıt veren Ahmedinecad, ABD?den taktiksel değil hakiki değişim istedi. FOTOĞRAF: AP

60 yılın hesabı Obama’ya çıktı!
TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ABD Başkanı Barack Obama’nın pazartesi el Arabiye televizyonuna “İran yumruğunu açarsa elimizi uzatırız” diyerek dile getirdiği diyalog çağrısına şartlar ileri sürerek yanıt verdi. Ahmedinecad, Washington’ın önce başka ülkelerdeki askerlerini çekmesini ve İran’a karşı son 60 yılda işlediği ‘suçlardan’ özür dilemesini istedi.
Dün İran’ın batısındaki Kirmanşah’ta konuşan Ahmedinecad, ABD politikaları değişecekse bunun salt taktiksel olmaması gerektiğini vurguladı. “ABD 60 yıldır İran halkına karşı duruyor. Değişimden bahsedenler, İran halkından özür dilemeli ve geçmişteki kötü hareketleri ile İran’a karşı işlediği suçları onarmayı denemeli” diyen Ahmedinecad, ABD’nin Britanya’nın kontrolündeki petrol endüstrisini kamusallaştırmış Başbakan Muhammed Mussadık’ı 1953’te devirmek için yaptırdığı darbeye uzanan özür listesi sıraladı. Washington’ın 1979’te İslam Devrimi’ne muhalefetini ve İran’a karşı savaşında Irak’ı desteklemesini de sayan Ahmedinecad, “Değişimden bahsediyorlarsa bu iki şekilde olur; Birincisi temel ve etkin değişim. İkincisi taktiksel değişim. Eğer kasıt ikincisiyse bu kendini yakında ele verir. Değişimden bahsediyorsan dünyadaki Amerikan askeri varlığına son vermelisin, askerlerini kendi sınırlarının içine çekmelisin” diye konuştu. 

‘Diğer milletlerin işine karışma’
Ahmedinecad, Obama’yı ‘diğer milletlerin işlerine karışmamaya’ ve ‘siyonistlere, gayrı meşrulara ve kuklalara desteğini kesmeye’ davet etti. “Değişim köklü olmalı” diyen İran lideri “Eğer birileri yeni kelimeler kullanarak Bush’un üslubuyla bizimle konuşmak istiyorsa yanıtımız aynı olacaktır. Bekleyip göreceğiz. Söylediklerini dinleyeceğiz. Gerçek değişim olursa memnuniyetle karşılarız” diye ekledi. Ahmedinecad “Bay Bush vahşet ve cinayetlerle dolu kara ve utanç dosyasıyla tarihin çöplüğüne gitti. İnşaallah cehenneme gidecek” ifadelerini kullandı.
Obama, önceki gün El Arabiye’ye “İran’la ilişkilerimizde diplomasi dahil tüm araçları kullandığımızdan emin olmalıyız” demişti. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da ilk basın toplantısında “İran’ın önünde uluslararası topluma dönmesi için açık fırsat var” açıklaması yaptı. İran’ın ABD ile ilişkileri 1979’da Tahran’daki Amerikan elçiliğinin işgal edilmesinden bu yana kesik. (Reuters,a fp, ap)