Musavi 'Halk oylarına ihanet edildi' derken, Ahmedinecad hiç sorun yokmuş gibi konuştu

Musavi 'Halk oylarına ihanet edildi' derken, Ahmedinecad hiç sorun yokmuş gibi konuştu
Musavi 'Halk oylarına ihanet edildi' derken, Ahmedinecad hiç sorun yokmuş gibi konuştu

*Tahran?da en çok oyu Musavi aldı.
*Ahmedinecad dini lider Hamaney?in tebriklerini aldı.

TAHRAN - İran’da karnaval havasındaki kampanyanın ardından cuma günü rekor katılımla düzenlenen seçim dünyada reformcu aday Mir Hüseyin Musavi’nin aşırı muhafazakar Mahmud Ahmedinecad’ı cumhurbaşkanlığından edebileceği beklentisi yaratırken, Ahmedinecad’ın Musavi’yi silip süpürdüğünün açıklanması kafalarda soru işaretleri yarattı. Ahmedinecad’ın Musavi’ye açık ara fark atmasını şaşkınlıkla karşılayan reformcular başkent Tahran’ın tamamında sokaklara dökülünce polisin dayak mekanizması devreye girdi.
Dün İçişleri Bakanı Sadık Mahsuli  “46.2 milyon seçmenin yüzde 85’inin katılımıyla rekor kırıldı. Ahmedinecad, 39.1 milyon oyun 24.5 milyonunu alıp yüzde 62.63’ü yakaladı. Musavi 12.2 milyon oyla yüzde 33.75’te kaldı. Eski Devrim Muhafızları Komutanı Muhsin Rızai yüzde 1.73, reformcu eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi yüzde 0.85 oy aldı” açıklamasını yaptı. Mahsuli hie söylentileri içinse “Seçim sonuçlarını ciddi oranda etkileyecek bir ihlal olduğuna dair delil yok. Bu konuda yazılı bir şikayet de almadık” açıklaması yaptı.

‘Yalan ve diktatörlük yönetimi’
Önceki gece gözlemcilerinin sandık başında yaptığı anketlere dayanarak yüzde 65 oranında oy aldığını öne sürüp kesin zafer ilan eden Musavi, sandıkların açılmasıyla birlikte Ahmedinecad’ın muzaffer ilan edilmesi üzerine web sitesinden şu açıklamayı yayımladı: “Yaşanan pekçok açık ihlali şiddetle protesto ediyorum ve uyarıyorum; bu tehlikeli maskaralığa boyun eğmeyeceğim. Bu tehlikeli sürecin sırlarını ifşa etmek ve ülkenin geleceğine yönelik yıkıcı sonuçlarını açıklamak benim için dini ve ulusal vecibe. Bazı yetkililerin icraatının getirdiği bu sonuç, İslam Cumhuriyeti’nin payandalarını tehlikeye atmak ve zorbalığa yol açmaktır. Yalan ve diktatörlüğe direnelim. Halk hileyle iktidarı ele geçirenlere saygı göstermez. Bu halkın oylarına ihanettir.” Reformcu aday, dini lider Ali Hamaney’i de duruma müdahaleye çağırdı.

‘Oyumuza ne oldu’ sloganları
Musavi’nin bu yayınının ardından reformcular Tahran sokaklarına akınca gerilim tırmandı. Güvenlik güçleri, Musavi’nin Veliasr’daki seçim bürosunu kuşatıp Vanak Meydanı’nda gösteri yapmaya kalkışanları copladı. Öfkeli gençler polise taş atıp İçişleri Bakanlığı yakınında çöpleri ateşe verdi. Vanak’ta bir çatışma da Ahmedinecad ile Musavi taraftarları arasında yaşandı.Veliasr’da polisler caddede toplanan göstericilerin üzerine motorsikletlerle yürüyüp kadın-erkek herkesi coplarken, gençler ‘Allah-u ekber’ diye bağırdı. Caddeye oturan 2 bin gösterici ‘Burada oturacağız, burada öleceğiz’, ‘Musavi oyumuzu geri al!’ ve ‘Oyumuza ne oldu?’ sloganı attı. Musavi taraftarlarının internet ve SMS ile seferber olması karşısında, cumadan beri iletişim sistemi bloke edilmiş vaziyette.

‘Sonuç bir şölen’
 Seçimin galibi Ahmedinecad ise devlet televizyonundaki konuşmasında hile suçlamaları ve şiddet olaylarına hiç değinmezken, “Bütün gençlik benim evladımdır. Başarılı olmalarını istiyorum” dedi. ‘Büyük bir zafer’ kazandığını söyleyen muhafazakar lider, ‘İran seçiminin tüm dünyanın umudu’ olduğunu savundu. Ahmedinecad, “Özgür ve sağlıklı bir seçimdi. Herkes halkın oyuna saygı duymalı. Ülkeyi inşa etmek için sakin bir atmosfere ihtiyacımız var. İran halkı başka ülkelere ilham verip, İran’a garezi olanları da hayal kırıklığına uğratmıştır” diye konuştu. Seçimden önce Musavi’ye yönelttiği ‘yolsuzlukla’ suçlamasını arkasında dururken “Bazılarına hakaret ettiğim yönünde suçlamalara maruz kaldım. Hakaret değildi. Devrim geçmişi olanlar müsrif davranamazlar” dedi. 
Son sözü söyleme makamında oturan Hamaney ise Ahmedinecad’ı tebrik edip şu açıklamayı yaptı: “Yüzde 80 katılım ve seçilen cumhurbaşkanına verilen 24 milyon oy, ülkenin ilerlemesi, ulusun güvenliği ve kalıcı neşesini garanti eden gerçek bir şölendir. Bu başarıyı kutluyorum. Katılım, (devrimden) 30 yıl sonra halkın siyasi ve psikolojik saldırılara karşı sarsılmaz olduğunun kanıtıdır.” Dini lider “Düşmanlar bazı kötü niyetli kışkırtmalarla bu tatlılığı bozmak isteyebilirler” uyarısı yapıp “Seçilen bütün İran’ın cumhurbaşkanıdır, herkes desteklemeli” çağrısı yaptı. (ap, afp, Reuters)