Musavi Hamaney'e meydan okuyor

Musavi Hamaney'e meydan okuyor
Musavi Hamaney'e meydan okuyor

İran?daki tansiyon yeşil sahaya da sıçradı. Milli takımın Güney Kore ile karşılaşması sırasında kaptan Ali Kerimi ile birlikte beş futbolcu Musavi kampanyasının rengi yeşil bileklikte sahaya çıktı. İranlı taraftarlar Musavi için poster açıp slogan attı. FOTOĞRAF: REUTERS

Ahmedinecad'ın tartışmalı zaferine karşı kitleleri sokağa dökmeyi dün de sürdüren Musavi, dini lider Hamaney'in kısmi sayım emrini kâfi bulmadı. Besiçlerin öldürdüğü yandaşları için bugün camilerde barışçı gösteri çağrısı yapan Musavi, Hamaney'e seçimin tekrarlanması talebiyle meydan okudu

TAHRAN - İran’da muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın tartışmalı seçim zaferini reddeden reformcu cephe dün yine meydanlara dökülürken, önde gelen dini otoritelerin de desteğini arkasına alan reformcu aday Mir Hüseyin Musavi, resmi sonuç bile çıkmadan Ahmedenecad’ı kutlayan ancak gerilimin sokağa taşmasıyla birlikte geri adım atarak kısmi sayım talimatı veren dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile hükümete meydan okuyor. Seçimlerin takrarlanmasından başka çözümü kabul etmeyen Musavi, gösterilerde ölen sekiz kişinin aileleriyle dayanışma için halkı bugün siyahlar giyinip camilere akmaya ve sessizce yürümeye davet ederek sistem üzerindeki baskıyı had safhaya çıkardı.

Reformcu gösteri devlet TV’sinde
Dün reformcu öfke Tahran’ın merkezindeki Heft-i Tir Meydanı’nda dışa vururken, daha önce sadece şiddet olaylarını göstermiş devlet televizyonu bu kez reformculaların gösterisinden kısa bir görüntü yayımladı. Şiraz, İsfahan, Reşt, Zahedan, Tebriz ve Meşhed gibi kentlerde de halk sokağa döküldü. İkinci kez seçimin tümüyle iptalini talep eden Musavi, halka şu mesajı yolladı: “Protestoların yasadışı şekilde ve şiddetle bastırılmasıyla çok sayıda yurttaşımız şehit oldu ya da yaralandı. Başsağlığı diliyor ve herkesi yarın (bugün) öğleden sonra camilerde toplanıp yahut barışçıl şekilde ağıtlar söyleyip yürüyerek ailelerle dayanışmaya çağırıyorum. Ben de törene katılacağım. Seçimin tekrarlanması ve utanç verici hilenin yinelenmemesini garantilemek için sakin protesto arayışındayız.” Musavi, seçimi araştırmak üzere halkın güvenini kazanan kişilerden oluşturulacak bir komisyonun kurulmasını da istedi. Diğer reformcu aday Mehdi Kerrubi ve diğer muhafazakâr aday Muhsin Rızai’nin de desteklediği öneri, 10 günde kısmi bir yeniden sayım yapacak olan Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne (AKK) iletildi. Musavi, seçim öncesi resmen Ahmedinecad’a destek açıklamış Ayetullah Ahmet Cenneti’nin başında bulunduğu AKK’den ümitsiz olduğunu söylemişti.
Hile iddialarına destek veren Rızai de, dün “Oylamayla ilgili kesin bilgilerin gecikmesi, açıklanan sonuçlara uydurmak için rakamlar üzerinde oynandığı şüphesi yaratıyor” diyerek tam sayım için AKK’ye gideceğini belirtti. Hamaney ise önceki gün adayların temsilcileriyle yaptığı görüşmede AKK ve İçişleri’ni gerekeni yapmaya çağırırken, halka “Seçmenlerin farklı eğilimleri oldu, ama hepsi rejime eşit inanıyor, İslam Cumhuriyeti’ni destekliyor. Herkes gerilime yol açacak eylemden kaçınmalı” diye seslendi.

Liderler tutuklanıyor
Ancak reformucu cepheye baskılar artıyor. İstihbarat Bakanı Golam Hüseyin Muhsini, isyanın beyni sayılan 26 kişinin yakalandığını duyururken, Sermaye gazetesinin yazarı Sadi Laylaz tutuklandı, sosyolog Hamid Rıza Celalipur kısa süre gözaltına alındı, Oxford’da okuyan oğlu ise havaalanında tutuklandı. Reformcu liderlerden Muhammed Ali Ebtahi ve gazeteciler Abdulrıza Tacik, Mahsa Amrabadi ve Şiva Nazarahari tutuklu. Dört günde Horasan’da 88, Meşhed’de 35 ve Zencan’da 7 kişi tutuklandı. İsfahan Başsavcısı, isyan çıkaranların cezasının idam olduğu tehdidi savurdu.

Muntezari sert konuştu
Hal böyleyken dini otoriteler de Musavi için sesini yükseltiyor. Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Muntazeri, “Savunmasız kadınlara ve erkeklere, sevgili öğrencilere saldırdılar” diyerek çattığı güvenlik güçlerine “Protestocuları kendi çocuklarınız gibi görün, insanlık dışı ve sert müdahaleden kaçının” uyarısı yaptı. Sonuçlarla oynandığını belirtip “Gerçekler sansür ve iletişim sınırlanmasıyla gizlenemez” diyen Muntazeri, eylemci, aydın ve düşünürlerle hesaplaşmaya kalkışmakla suçladığı hükümeti gayrimeşru ilan etti: “Oyları çalmaya dayanan bir hükümetin, hiçbir dini ve siyasi meşruiyeti yoktur.” Büyük Ayetullah Abdülkerim Musavi Erdebili de “Yetkililerin tarafsızlık davranıp halkı tatmin etmesini istiyorum” diyerek protestoculara merhametli davranılması nasihatını yaptı. İçişleri Bakanı Sadık Mahsuli de, Tahran Üniversitesi yurduna baskınla ilgili Meclis Başkanı Ali Laricani’nin talebiyle soruşturma başlattı. Öğrenciler beş ölüden bahsediyor. (afp, ap, Reuters, aa)