Musavi için de yargı çağrısı

TAHRAN - İran’da 12 Haziran’da aşırı muhafazakâr Mahmud Ahmedinecad’a ikinci kez iktidar yolu açan şaibeli cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası protestolara katılan reformcu muhaliflerin Devrim Mahkemesi’ndeki yargılamalarına başlanırken, Devrim Muhafızları’nın üst düzey komutanı Yadullah Cevani’den sert çıkış geldi. Muhafızlar’ın siyasi büro şefi Cevani, Ahmedinecad’ı gayrı meşru ilan ederek direnişe geçen muhalefet liderlerinin de yargılanması çağrısında bulundu.
İslami rejime ‘kadife darbe’ planlandığını savunan Cevani, Muhafızlar’ın haftalık yayın organı Sobhi Sadık’taki makalesinde, Ahmedinecad’ın reformcu rakipleri Mir Hüseyin Musavi ile eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi ve eski ılımlı Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’ye atıfla şöyle yazdı: “Sorun bu darbenin asıl planlayıcılarının kim olduğu. Hatemi, Musavi ve Kerrubi’nin darbedeki rolleri... Eğer başat ajanlarsa, yargı ve güvenlik yetkilileri peşlerine düşüp onları tutuklamalı, yargılamalı ve cezalandırmalı.”
Önceki gün 110 reformcunun yargılanmasına başlanırken özellikle Tahran’daki Britanya elçiliği ‘darbe üssü’ olarak sunuluyor. Dün rejime tepkileri önlemek için tutuklanan bazı muhaliflere eziyetlerin merkezinde yer alan Kahrizak gözaltı merkezinin müdürünün azledilip tutuklandığı duyuruldu. (afp, Reuters)