Musavi şehit olmaya hazır

Musavi şehit olmaya hazır
Musavi şehit olmaya hazır

Göstericileri bastırmak için polisin yanı sıra motosikletli Besiç güçleri de seferber edildi. FOTOĞRAF: AFP

İran'da tartışmalı seçime isyan eden reformcular, Hamaney'in 'Gösteriyi bitirin' ihtarına meydan okudu. Muhalifler 'Diktatöre ölüm' sloganıyla sokağa çıkıp polisle çatışırken Musavi, 'Şehit olmaya hazırım' deyip tutuklanırsa genel grev çağrısı yaptı

TAHRAN - İran’da muhafazakâr Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad’a zafer getiren 12 Haziran seçimlerine isyan eden reformcu cephe, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in “Gösterileri bitirin, kan akarsa sorumlusu siz olursunuz” diyerek verdiği ültimatomu sineye çekemedi. Reformcu lider Mir Hüseyin Musavi dünkü gösteriyi iptal etse de ‘yolundan dönmeyeceğini ve şehit olmaya hazır olduğunu’ belirtip taraftarlarına tutuklanması halinde genel grev çağrısı yaptı. Binlerce muhalif ise yasağa aldırmadan sokaklara dökülerek Hamaney’e meydan okudu. Polis ve gönüllü Besiç gücü göstericileri şiddetle bastırdı, onlarca kişi yaralandı. İmam Humeyni Türbesi’ndeki bir intihar eylemi gerilime tuz biber olurken Tahran’ın güneyinde Ahmedinecad ve Musavi taraftarları çatıştı. 

‘Tutuklanırsınız’
Hamaney’in cuma hutbesinden yaptığı uyarıyı dün Tahran Eyaleti Polis Şefi Ahmet Rıza Radan’ın “Polis güçleri herhangi bir toplantı ya da gösteriyi bastıracak, gösterilere öncülük edenler tutuklanacak” tehdidi takip ederken reformcu cephe uzun süre ne yapacağına karar veremedi. Dün Güvenlik Konseyi Sekreteri Abbas Muhtaç’tan “Milli vazifen sana yasadışı gösteriden uzuk durmanı söylüyor. Gösteri ve tahrikin sonucundan sen sorumlusun” diyen bir mektup alan Musavi’den saatlerce açıklama gelmezken kampanyasını yürüttüğü web sitesinde TSİ 14.30’da gösteri çağrısı yer aldı.  Öteki reformcu lider Mehdi Kerrubi ise gösterinin olup olmayacağından emin olmadığını belirterek taraftarlarını ortada bıraktı. Kerrubi’nin bir yardımcısı, AFP’ye gösterinin yapılacağını söylerken  partileri İtimad-ı Milli’nin sözcüsü Reuters’a “İzin verilmediğinden gösteri iptal” dedi. Musavi’yi destekleyen Mücadeleci Din Adamları Birliği de gösterinin olmayacağını duyurdu. Bu belirsizlik ortamında binlerce polis, gösterinin planlandığı İnkılap Meydanı ve Tahran Üniversitesi’nin çevresine konuşlandırıldı. Reformcu liderlerin, öfkeli İranlıları sokaklardan çekmeye güç yetiremeyeceği yorumları yapılırken gösteri saati gelip çattığında 2-3 bin muhalif, ‘Diktatöre ölüm’ ve ‘Diktatörlüğe son’ diye sloganları eşliğinde İnkılap Meydanı’na çıkmaya çalıştı. Bütün yolları kapatan güvenlik güçleri ve Besiçler göstericilere göz yaşartıcı gaz ve su sıkıp, cop  hatta silah kullandı. Tanıklara göre şiddetli dayaktan 50-60 kişi hastanelik oldu. 

Türbeye intihar saldırısı
Merkezde çatışma yaşanırken devlet medyası, kentin dışındaki İmam Humeyni Türbesi’nin kuzey yakasında intihar saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Saldırıda eylemci ölürken ikisi yabancı üç Şii hacı yaralandı. Polisin türbeye yaklaşan bomba yüklü aracı durdurmaya çalıştığı, bunun üzerine saldırganın inip koşarak üzerindeki bombaları patlattığı belirtildi.

1979 provası: Allah büyük
Kentin güneyinde ise Musavi taraftarlarının Ahmedinecad yanlılarının kullandığı bir binayı ateşe vermesi zerine çatışma çıktı. İnkılap Meydanı’na çıkmayan Musavi’nin ise Tahran’ın güneyindeki Ceyhun caddesinde taraftarlarına konuştuğu belirtildi. Bir tanık Musavi’nin yolunda yüremeye devam edeceğini, şehit olmaya hazır olduğunu belirtip tutuklanması halinde genel grev çağrısı yaptığını aktardı. Karanlık çökünce tıpkı 1979 İslam Devrimi’nde olduğu gibi Tahran’da balkon ve pencerelerden ‘Allah-u Ekber’ ve ‘Diktatöre ölüm’ sloganları yankılandı. Kerrubi’nin gazetesi İtimad-ı Milli’nin yayın yönetmeni Muhammed Huçani de tutuklandı. (Dış Haberler)