Musavi ve Hatemi'ye casus suçlaması

İran'da tartışmalı seçime isyan eden muhalefeti bastıran muhafazakâr iktidar işi reformcu liderler Musavi ve Hatemi'yi casusluk ve ihanetle suçlamaya vardırdı. Tutuklu reformcuların 'kadife devrim' komplosunu itiraf ettiği öne sürüldü

TAHRAN - İran’da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a zafer getiren 12 Haziran seçimlerine isyan eden reformcuları bastıran muhafazakar yönetim, dış destekle ülkeye ‘kadife devrim’ komplosu kurulduğu iddiasını büyütmeye çalışıyor.
İnternet siteleri tutuklanan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Ali Ebtahi ve diğer reformcuların kadife devrim için dışarıda eğitim aldıklarını itiraf ettiğini öne sürerken dini lider Ali Hamaney’e yakın Keyhan gazetesinin yayın yönetmeni Hüseyin Şeriatmedari de, reformcu aday Mir Hüseyin Musavi ile destekçisi eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’ye ‘casus’ suçlaması yöneltti. Şeriatmedari, ‘inkarı mümkün olmayan’ belgelerin Musavi ile Hatemi’nin Amerikan direktifleri doğrultusunda hareket ettiğini gösterdiğini, ikisinin de ‘korkunç suç’ işlediğini ve vatana ihanetten yargılanmaları gerektiğini savundu. 100 milletvekili refromcu liderlerin isyandan yargılanması talebiyle yargı erkine mektup yazarken Atıf adlı site,  Ebtahi’nin dışarıda kadife devrim koplosu kurduklarına dair itiraflarının yer aldığı bir videodan bahsetti. İddiaya göre Ebtahi, insanları kışkırtıp gerilimi artırdığını söylüyor. Fars haber ajansı ise Newsweek muhabiri Mazaiar Bahari’nin yabancı hükümetlerle kadife devrimin pazarlığının yapıldığını itiraf ettiğini yazdı. Avukatı ise Bahari’nin ülke güvenliğini tehdit suçlamasıyla yargılanacağını belirtti. Hamaney’in Devrim Muhafızları’ndaki temsilcisi Mucteba Zolnur itirafların kamuoyuna açıklanacağını söyledi. Evin Hapishanesi’nde tutulan Britanya elçiliğinin iki İranlı çalışandan biri olan Hüseyin Ressam’ın ulusal güvenliğine karşı faaliyette bulunmakla suçlandığı belirtildi. Anayasayı Koruyucular Konseyi Başkanı Ayetullah Ahmet Cenneti önceki gün elçilik çalışanlarının yargılanacaklarını söylemişti. Eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Amizade, eski hükümet sözcüsü Abdullah Ramazanzade, eski Ekonomi Bakan Yardımcısı Muhsin Ferahi’nin de benzer suçlamalarla karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.
Meşhed Savcıcı Hasan Şeriati de, 6 reformcunun  idam edildiği haberini yalanladı. (Dış Haberler)