Musavi: Yoğun baskı altındayım ama direneceğim

TAHRAN - İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto gösterileri güç kullanılarak bastırılırken, sonuçlara itirazını sürdüren reformcu aday Mir Hüseyin Musavi’ye baskılar artıyor. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Anayasayası Koruyucular Konseyi’nin oyların yüzde 10’unu yeniden sayıp ilk sayımla aynı çıktığını duyurmasının ardından, daha önce açıklanan seçim sonuçlarının geçerli olduğunu duyurdu.
Önceki gün Musavi’ye bağlı Yeşil Kelime gazetesinin 25 çalışanının ardından Musavi ile görüşen 70 profesörün tutuklandığı iddia edilip daha sonra yalanlandı. Reformcu aday baskılara rağmen direnişe devam edeceğini duyurdu. Musavi sitesinden yayımladığı açıklamada, “Seçimlerin iptali talebimi çekmem için baskı altındayım. İnsanlara erişimim engelleniyor. Büyük çapta hile yapılmıştır. Hilenin gerisindeki isimlerin kan dökülmesinden de sorumlu olduğunu kanıtlamaya hazırlanıyorum. Yasal ve soğukkanlı gösterilerin sürmesi hedeflerimize ulaşmamızın garantisi olacaktır. İran halkının haklarını garantiye almaktan geri adım atmam” dedi. “İnanmadığım şeyi söylemem çözüm olmaz” ifadesini kullanan reformcu aday, medyaya baskının toplumun bilgiyi yabancı medyadan edinmesini getireceği uyarısı da yaptı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın seçim zaferini kutlamak için verdiği davete Meclis Başkanı Ali Laricani dahil meclisteki 290 milletvekilinden 105’inin katılmaması da dikkat çekti.
Hapse atılan siyasetçi, gazeteci, akademisyen ve Musavi kampanyası çalışanlarının sayısı 140’dan fazla olarak tahmin edilirken, Times sorgular için İran’ın en korkulan savcısı olup ‘basın kasabı’, ‘Tahran işkencecisi’ gibi lakaplarla anılan Said Murtezavi’nin görevlendirildiğini yazdı. Buna göre 2003’te hapiste işkenceden ölen Kanadalı fotomuhabiri Zehra Kazemi ile ilk davada casusluktan sekiz yıl hapse çarptırılan Amerikalı gazeteci Roxana Saberi’nin savcısı olan Murtezavi, 100’den fazla gazete, dergi ve web sitesini kapattırması, bir kerede 20’den fazla gazeteci ile blogçuyu hapse ve tecrit hücrelerine attırması, tesettüre uymadıkları gerekçesiyle binlerce kadının gözaltına aldırmasıyla da tanınıyor.  

Nida’yı BBC vurdurmuş!
Bir protesto sırasında öldürülmesinin görüntüleri cep telefonlarından internete yayılan Nida Ağa Sultan’la ilgili de muhafazakâr basından ilginç yorumlar geldi. Ahmedinecad yanlısı Vatan Emruz ile Cavan gazeteleri, ülkeyi terk etmesi emri verilen BBC muhabiri Jon Leyne’nin kiralık katil tutup belgeseli için birini öldürmesini talep ettiği, bu kurbanın da Nida olduğu iddiasını ortaya attı. 

‘Sekiz Besiç öldürüldü’
Press TV, İran’daki protestolar sırasında sekiz Besiç üyesinin silahla vurularak öldürüldüğünü duyurdu. Resmi televizyon kanalı websitesinden İranlı bir yetkiliye dayanarak verdiği haberinde seçim sonrası gösterilerde toplam 20 kişinin öldüğünü, bunlardan sekizinin Devrim Muhafızları’na bağlı gönüllü Besiç üyesi olduğunu kaydetti. (Dış Haberler)