Müşerref ile Karzai'yi Türkiye barıştırdı

Kareye zor girdi

Pakistan lideri Müşerref ve Afgan lider Karzai'yi barıştıran Sezer ve Erdoğan birbiriyle konuşmadı. Sezer, iki liderin elini tutup fotoğraf çektirirken Erdoğan'ı kareye Karzai davet etti.

ANKARA - Yeniden etkinlik kazanan Taliban'la baş edemez hale gelince birbirine düşen Afganistan ve Pakistan Devlet Başkanları Hamit Karzai ile Pervez Müşerref arasındaki buzları Türkiye eritti. İki lider dün Türkiye'nin arabulucuğunda bir dizi güven artırıcı önlem içeren Ankara Bildirisi'ne imza attı. 'Teröristler ve teröristlere her türlü yardımın reddi ile aşırılıkçılığa karşı ılımlı unsurların desteklenmesini' içeren bildirinin hayata geçirilmesi için üç ülke ortak çalışma grubu kurdu.
Dün Cumhurbaşkanı Ahmet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla düzenlenen dörtlü toplantının sonunda teröre karşı ortak eylem planı üzerinde uzlaşma sağlandı. Sezer'in iki ülke arasında somut işbirliği yönünde 'önemli bir adım' diye nitelediği iki sayfalık bildiride, şu unsurlar yer aldı: 'İstikrar, güvenlik ve kalkınmayı engelleyen tüm zorluklar birlikte aşılacak. İkili ilişkiler; iyi komşuluk, toprak bütünlüğüne saygı ve içişlerine karışmama temelinde güçlendirilecek. Her türlü aşırıcılığa ve terörizme karşı eşgüdüm halinde karşı çıkılacak. Uyuşturucu ticareti ve organize suçlara karşı ortak çaba gösterilecek. Terör örgütlerine sığınak ve finans sağlayanlarla mücadele edilecek. Pakistan'daki Afgan mültecilerin dönüşü kolaylaştırılacak'.
Bildirinin uygulanması için Türkiye-Pakistan ve Afganistan 'Ortak Çalışma Grubu' kuracak. Taraflar, 2007 sonu ve 2008 başında yeniden bir araya gelecek.
Afganistan'da kan revan
Hal böyleyken, Afganistan'dan yine kan ve ölüm haberleri geliyor. NATO şemsiyesindeki ABD güçlerinin son üç günde ülkenin İran sınırındaki Herat eyaletinin Şindand bölgesinde Taliban militanı oldukları iddiasıyla 136 kişiyi öldürdüğü kaydedildi. Zerkoh vadisinde pazar AC-130 savaş uçaklarıyla tankların kullanıldığı 14 saatlik operasyonda 87 Afgan'ın öldürüldüğü belirtildi. Aynı bölgede cuma ölenlerin sayısı ise 49. Taliban değil sivillerin katledildiğini söyleyen bölge sakinleri ise bir üssü kuşatıp bir karakolu bastı. 'Amerika'ya ölüm' diye bağıran halkı yatıştırmak için 300 kişilik Afgan gücü sevk edildi.
Britanya'nın öncülük ettiği Afgan ordusunun da katıldığı 3 bin kişilik NATO gücü ise Helmand eyaletinde kontrolü Taliban'dan ele almak için Silikon Operasyonu'na girişti. (Radikal, afp, ap)