Müşerref kuş gibi avlanıyordu

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da 'şeriat dayatacağım' derken Lal Mescit'te güvenlik güçlerinin ablukasına düşen militan cemaatle bilek güreşi tutan darbeci Devlet Başkanı General Pervez Müşerref, neredeyse 'havada avlanıyordu'.

İSLAMABAD - Pakistan'ın başkenti İslamabad'da 'şeriat dayatacağım' derken Lal Mescit'te güvenlik güçlerinin ablukasına düşen militan cemaatle bilek güreşi tutan darbeci Devlet Başkanı General Pervez Müşerref, neredeyse 'havada avlanıyordu'. 2003'te iki suikast girişimi atlatmış Müşerref'in uçağına dün yerel saatle sabah 10.00 civarı, İslamabad yakınındaki idari merkez Ravalpindi'deki Çaklala Askeri Üssü'nden havalandıktan hemen sonra ateş açıldı. Ordu sözcüsü tümgeneral Vahid Arşad, "Başkanla ilgisi yok. Uçağa ateş açılmadı" dese de istihbarat, polis ve görgü tanıkları Müşerref'in uçağı havadayken ateş açıldığını doğruladı. Bir istihbarat yetkilisi, "Müşerref'in canına kastedildi" ifadelerini kullandı.
Taliban tipi silah
Güvenlik güçlerinin derhal bastığı iki katlı binanın çatısında 12.7 mm'lik iki uçaksavar ve 7.62 mm'lik otomatik silah ve odundan derme-çetme yapılmış tripot bulundu. Bu hafta evi kiralayan ve saldırgan oldukları sanılan iki çocuklu çift kaçarken, ev sahibi tutuklandı. Televizyonlar uçağa roket fırlatıldığını duyursa da polis sadece otomatik silahın ateşlendiğini belirtti. Evin üsse uzaklığı belirtilmezken, bir polis Taliban'ın Afganistan'da kullandığının benzeri olan silahın menzilinin değiştirildiğini, ama uçağa erişmesinin mümkün olmadığını söyledi.
Görgü tanığı Muhammed Asif, iki patlama sesi işittikten sonra ev yakınından geçen beyaz Suzuki'den AK-47 Kalaşnikof'la ateş açan birini gördüğünü belirtip "Adam küçük bir uçağa ateş açtı" dedi. Muhammed İshak ve Han Muhammed adlı tanıklar, beş dakikada birkaç patlama ve silah sesi duyduklarını aktardı. Devlet televizyonu Müşerref'in sel felaketine uğrayan bölgeyi ziyareti gereği Turbat'a güvenli indiğini duyurdu. Ravalpindi'de Aralık 2003'te Müşerref'in aracına bomba konulmuş, 11 gün sonra konvoyuna intihar saldırısı düzenlenmiş ve 16 kişi ölmüştü. Ekim 2006'da Müşerref'in İslamabad'daki resmi konutu ile Ravalpindi'deki askeri konutu yakınında roket ve patlayıcılar bulunmuştu.
Polis saldırı girişimi ile dört günde 19 kişinin öldüğü Lal Mescit direnişi arasında bağ kurarken, cami külliyesinde yüzlerce öğrenciyi kalkan olarak kullanmakla suçlanan cemaat liderlerinden Abdürraşid Gazi, 'hasta annesinin yanında bir süre kalma şartıyla' teslim önerisi reddedilince, "Şehit oluruz ama teslim olmayız. Başımızı uçurabilirler ama boyun eğmeyeceğiz" sözleriyle çıkıştı.
Mescid yakınında dün akşam da onlarca patlama ve silah sesi duyuldu. Öğrenciler askerlere ateş açıp el bombası attı. Güvenlik güçleri, binaya baskın yapıldığını yalanlayıp amaçlarının öğrencileri teslime teşvik olduğunu söyledi.
Mescit Müşerref'in işi
Ablukadaki cemaatin liderlerinden Gazi'nin ağabeyi Mevlana Abdülaziz burkayla kaçarken yakalandığı için müritleri ve İslamcı liderlerce ihanetle suçlandı. Bazı Pakistanlılar da, Müşerref'in görevden aldığı başyargıç Muhammed İftihari Çaudri'nin başını çektiği isyanı gölgelemek için Lal direnişini el altından organize ettiğini söylüyor. (Dış Haberler)