Müşerref orduya ağlayarak veda etti

Pakistan'ın darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 3 Kasım'da ilan ettiği sıkıyönetimle yeniden koltuğunu garantiye aldıktan sonra ordunun kendisini genelkurmay başkanlığından emekliye sevk etmesi suretiyle üniformasını üzerinden çıkardı.

İSLAMABAD - Pakistan'ın darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 3 Kasım'da ilan ettiği sıkıyönetimle yeniden koltuğunu garantiye aldıktan sonra ordunun kendisini genelkurmay başkanlığından emekliye sevk etmesi suretiyle üniformasını üzerinden çıkardı. Dün Ravalpindi'deki garnizonda düzenlenen duygusallıkla yüklü törende, orduyu temsil eden sembolik asayı halefi General Eşref Kiyani'ye teslim eden Müşerref, askeri karakterine sahip çıktı.
Müşerref, sol elde baston ve bol madalyalı üniformasıyla şeref kıtasını selamlarken bando, İngilizce konuşan toplumların iyi bildiği 'eski güzel günler'e dair İskoç şarkısı 'Auld Lang Syne'i ve milli marşı çaldı. Tören Kuran tilavetiyle başladı. 1998'de genelkurmay başkanı olup ertesi yıl darbe yapmış Müşerref şöyle dedi: "Üniformayı 46 yıl giydikten sonra veda ediyorum. Bu ordu benim hayatım, benim tutkum. Bu orduyu seviyorum ve bu ilişki üniformasız da sürecek. İnsan yarım asır bir aileyle, birleşik, tamamen sadık yaşadıktan sonra ayrılmak haliyle duygulu oluyor. Fakat iyi şeyler de biter. Her şey ölümlüdür. Dünyanın en iyi ordusuna komuta ettiğim için şanslıyım. Bu ordu yekpare bir güç, Pakistan'ın kurtarıcısıdır. Ordusuz Pakistan var olamaz."
Eşi Sehba ve yüzlerce davetli önünde gözyaşlarını gözlükleriyle gizlemeye çalışan Müşerref, ağaçtan ve pirinç kaplamalı asayı teslim ettiği Kiyani'yi de "Profesyonel zekâ mükemmel asker, tam bir güvenle söyleyebilirim ki onun kumandasında ordu zirvelere ulaşacaktır" diye övdü. Müşerref, beş yıllık başkanlığı için bugün mecliste sivil kıyafetiyle yemin edecek. Ülkede ise 8 Ocak'taki genel seçimler öncesi sıkıyönetimin çok yakında kalkacağı söylentileri yayıldı.
İslamabad'a ilk giden Gül oluyor
Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, pazar başlayacak iki günlük İslamabad ziyaretiyle sıkıyönetim sonrası Pakistan'a giden ilk yabancı lider oluyor. Gül'e eşi de eşlik edecek. (Dış Haberler)