Müşerref seçim makyajını tamamlıyor

ABD telkinleri yaradı!

Pakistan'da olağanüstü hal ilan eden Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Bush yönetiminin uyarıları doğrultusunda seçim için 'ocak ayı başını' telaffuz etti. Benazir Butto ise İslamabad'a 275 kilometrelik 'uzun yürüyüş'ü başlatmak için Lahor'a gitti.

İSLAMABAD - Pakistan'da dokuz gün önce olağanüstü hal ilan eden darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Bush yönetiminin uyarıları doğrultusunda 'hizaya girerek' uluslararası tepkilerden kurtulma yolunda. Hafta ortası ABD Başkanı George W. Bush'un "ABD senin seçimleri vaktinde yapmanı ve üniformanı çıkarmanı istiyor. Aynı zamanda hem devlet başkanı hem genelkurmay başkanı olamazsın" diye araması üzerine 15 Şubat'ta seçime gidileceğini duyuran Müşerref, önceki gün Bush'tan yeni mesaj gelince seçimin en başta planlandığı gibi ocakta yapılacağını açıkladı.
'İkinci darbe'yi ilan etmesinden beri ilk basın toplantısını dün düzenleyen Müşerref, seçimin Şiilerin yas dönemi nedeniyle mezhepsel şiddetinin başladığı 9 Ocak'tan önce yapılması gerektiğini, kesin tarihi seçim komisyonunun belirleyeceğini, milli ve eyalet meclislerinin perşembe fesholacağını söyledi. Önceki gün Bush'un sözüne güvendiğini belirtip 'güçlü müttefik' diye övdüğü darbeci general, olağanüstü hali kaldırma tarihi vermemekte diretip "En azından seçim tarihine kadar sürmesi lazım ki, seçimlerin tümüyle adil ve şeffaf olması güvenceye alınsın" dedi. "Hayatımın en zor kararıydı. Bu ülkenin anayasasını ve hukukunu ihlal etmedim" savunması yapan Müşerref, genelkurmay başkanlığını bırakmak için 6 Ekim'de meclis tarafından yeniden devlet başkanı seçildiğinin yüksek mahkeme tarafından onaylanması önşartını koşuyor.
Müşerref uluslararası yaptırım beklemediğini belirtirken, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice seçime gitme ve üniforma çıkarma vaatlerini 'olumlu, demokratik yola dönüş için gerekli' diye niteledi. Olağanüstü halin mümkün olduğunca çabuk kalkmasını teşvik ettiklerini söyleyen Rice "Pakistan'a yardımı hâlâ gözden geçiriyoruz, ama Bush'un terörle mücadeleden ödün verecek bir şey yapmasını kimse istemez" dedi. Amerikalı bir yetkili ise Washington Post'a Pakistan'ın nükleer silahlarının yanlış ellere düşmesini engellemeye yönelik planlar yaptıklarını, ama silahların yerlerini tam bilemediklerini söyledi.
275 km'lik yürüyüş
OHAL'le birlikte anayasa iptal edilirken, Müşerref'in kafasına
anayasayı kakan yüksek mahkeme başyargıcı İftihar Çaudri görevden alındı, binlerce muhalif gözaltına alındı. Yani gösteri yasağından
seçim kampanyası yapılamazken, adayların çoğu zaten hapiste. Cuma gösteri düzenlemeye kalkınca 24 saat ev hapsine alınması dışında bu furyadan muaf kalan ABD destekli eski kadın başbakan Benazir Butto ise, yarın Lahor'dan başkent İslamabad'a 275 kilometrelik 'uzun yürüyüş' başlatmayı planlıyor. Kadın lideri Lahor'da yüzlerce taraftarı 'Başbakan Benazir', 'Çok yaşa Butto' sloganlarıyla karşıladı. Kocası Ali Zedari, seçim tarihi açıklanmasını 'dış baskıları püskürtüp zaman kazanmaya yönelik taktik' diye niteledi. Karaçi'de Butto'nun partisinin 250 üyesi tutuklandı.