Müşerref, Şerif'i 'paketledi'

Pakistan'a giremedi

Pakistan Devlet Başkanı Müşerref'in sekiz yıl önce sürgüne yolladığı eski Başbakan Şerif, dün Pakistan'a gitmek istedi. Hemen gözaltına alınan Şerif sekiz yıl önceki gibi Suudi Arabistan'a gönderildi.

İSLAMABAD - Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sekiz yıl önce askeri darbeyle devirip sürgüne gönderdiği eski Başbakan Nevaz Şerif'in rövanş için ülkesine dönme girişimi demir yumruğa çarptı. Dün bir Pakistan uçağıyla Londra'dan İslamabad'a uçan Şerif, derdest edilip 2000'deki gibi Suudi Arabistan'a gönderildi.
23 Ağustos'ta Yüksek Mahkeme'nin dönüşüne yeşil ışık yaktığı Şerif, aralıktaki seçimler öncesi muhalefeti şahlandırmak için dün İslambad'a gitti. Şerif kendisine bir şey olması halinde partisi Pakistan Müslüman Birliği'ne (PMB) liderlik etmesi için kardeşi Şahbaz Şerif'i Londra'da bıraktı.
Ama Şerif daha ayağını basmadan 4 bin taraftarını gözaltına aldıran Müşerref, 57 yaşındaki eski başbakanı da havaalanına iner inmez halkıyla kucaklaşmasına fırsat vermeden 'paketletti'. Komandoların bastığı uçakta Şerif'le 90 dakika gerilimli tartışmalar yaşandı. Şerif'e hakkındaki yakalama emri ile 1999'da yolsuzluk suçlamalarından atıldığı zindandan çıkarılması karşılığında Suudi Arabistan'da 2010'a dek sürgünde kalmasını öngören anlaşma gösterildi. Alandaki otobüsle VIP salonuna alınan Şerif, helikopterle götürüldü. Riyad, Suudi istihbarat şefi ile Lübnanlı siyasi lider Saad Hariri'yi İslamabad'a gönderip Şerif'e anlaşmaya sadık kalması mesajı verdi. Şerif üç saat pazarlığın ardından özel uçakla Cidde'ye
ikinci kez sürüldü. Dönüşünü 'diktatörlüğü bitirmek için son hamle' diye nitelemiş Şerif'in oğlu Hasan ise babasının hayal kırıklığına uğradığını ama en kısa sürede yine dönmeyi deneyeceğini söyledi.
ABD: Pakistan'ın iç işi
Pakistan da yine gerilim hattına girdi. Havaalanını beş kilometreden kuşatan polisle Şerif taraftarları çatıştı. Beş gösterici yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Göstericiler 'Git Müşerref git', 'Çok yaşa Şerif' sloganı attı. Dört yöneticisisi ev hapsine alınan PMB, mahkeme kararının çiğnendiği, Riyad'ın İslamabad'ın içişine karıştığı tepkisini gösterdi. Müşerref'in Şerif'i hapse atmaması da isyandan korkmasına bağlanıyor. Müşerref, genelkurmay başkanlığını bırakmadan devlet başkanlığını sürdürme planına taş koyan Başyargıç İftihar Çaudri'yi martta görevinden almış, ama isyan çıkınca geri adım atmak zorunda kalmıştı. Çaudri de ilk iş olarak Şerif'e dönüş bileti kesmişti. Şerif'in ülkeye sokulmamasına Bush yönetimi 'Pakistan'ın iç işi' diyerek göz yumdu. Avrupa Komisyonu ve Britanya ise İslamabad'ı hukuka saygı duymaya çağırdı.
Askerle iç içe kariyer
Zengin hanedan mensubu Şerif, siyasete asker eliyle atılmıştı. Darbeyle devlet başkanı olan General Ziya-ül-Hak, 1981'de Şerif'i Pencab'ın maliye bakanı yapmıştı. Şerif, 1990'da ordunun devirdiği Başbakan Benazir Butto'nun koltuğuna oturdu. Şerif de Hak gibi şeriat uygulama taraftarıydı. Devlet Başkanı Gulam İshak Han'la arası açılınca, yolsuzluk suçlamasıyla 3. yılında başbakanlıktan alındı. Şerif, 2. Butto hükümeti 1996'da yolsuzluktan düşürülünce yeniden başbakan oldu. 1997'de seçimi kazanınca Müşerref'i genelkurmay başkanı yaptı. Hindistan'la nükleer yarış ve Keşmir yüzünden ters düştüğü Müşerref'i 1999'da görevden almayı planlarken ordu darbe yaptı. Butto ise Müşerref'le anlaşıp ülkeye dönme çabasında. (Dış Haberler)