Müşerref sıkıntıda

Butto perşembe öldürül-müştü.

Kaide: Biz yapmadık

Butto suikastı nedeniyle Müşerref yönetiminin suçladığı Kaideci lider Mesud, "Biz sadece ABD'ye karşıyız" dedi. Butto'nun partisi, 'Başını çarpıp öldü' açıklamasına kızdı: "Komik, amaç gerçeği örtmek."

İSLAMABAD - Pakistan siyasetine Amerikan biletiyle Kaide'ye karşı savaş sözü vererek dönen eski Başbakan Benazir Butto'nun suikasta kurban gitmesi ülkeyi kaosa yuvarlarken, darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in başı fena dertte. Perşembe Ravalpindi'deki miting sonrası gerçekleşen suikasttan İçişleri Bakanlığı'nın Veziristan bölgesindeki Kaide yanlısı Tehrik-i Taliban'ın lideri Beytullah Mesud'u sorumlu tutarken, Mesud suçlamayı reddetti. Butto'nun Pakistan Halk Partisi (PHP) de, hükümetin Butto'nun başını miting aracının sunroof'una (tepe penceresi) çarparak öldüğü savını, cesedin yıkanmasında kurşun izlerinin görüldüğünü söyleyerek reddedip, Müşerref'i suikastı örtbas etmekle suçladı.
İçişleri Bakanlığı suikast sonrası Mesud ile Malvi Sahib adlı militanı arasında geçtiğini söylediği telefon konuşmasının transkriptini yayımlayınca, Mesud'un sözcüsü Mevlana Ömer şu açıklamayı yaptı: "Onun saldırıyla ilgisi yok. Bu hükümet, ordu ve istihbaratın komplosu. Bir kadına saldırmak aşiret gelenek ve göreneğine aykırı." Telefon deşifresini 'drama' olarak niteleyip militanların miting alanındaki güvenlik koridorunu aşmasının mümkün olmadığını öne süren Ömer, Butto'nun ölümünden üzüntü duyduklarını savundu: "Benazir sadece Pakistan'ın lideri değil, uluslararası üne sahip bir liderdi. Biz sadece Amerika'ya karşıyız. Pakistan'ın siyasi liderlerini düşman görmüyoruz. Ölümüyle ilgili derin üzüntü duyup sarsıldığımızı ifade ediyoruz." Transkripte göreyse, telefonda kaldığı adresi bile veren Mesud, "Müthiş bir işti. Onu öldürenler, çok cesur çocuklardı. Said, Bilal ve İkramullah yaptı" diyor.
PHK sözcüsü Ferhatullah Babar da, "Saldırıyı Kaide veya Mesud'un yaptığı uydurma. Dikkati başka yere çekmeye çalışıyorlar" dedi. Butto'nun ülkeye döndüğü 19 Ekim'de Karaçi'de 139 kişinin öldüğü ilk saldırıda da adı geçen Mesud, o zaman da yalanlamıştı. Butto, Müşerref yanlısı unsurların suikast planı yaptığını söylemişti.
İçişleri'nin 'Patlamanın şiddetiyle başını sunroof'a çarpınca kafatası çatladı. Bedeninde kurşun ve şarapnel parçası bulunmadı' açıklaması PHP'lileri kızdırdı. Butto'nun avukatı Faruk Naik, "Ona iki kurşun isabet etti, biri başına diğeri karnına" dedi. Butto'nun kadın sözcüsü Şerri Rehman da, konvoydayken kurşunlandığına tanıklık edip, "Cesedi yıkarken başının arkasından girip önden çıkan kurşun izini gördüm. Hâlâ kan aktığı için tam yıkayamadık. Kan kaybından öldü" dedi.
'Atatürk olma anı'
Hastane raporuna dayanan ilk açıklamasında Butto'nun boynu ve göğsünde iki kurşun izi bulunduğunu söylemiş İçişleri sözcüsü Cavid Çima ise, dün "Araçtan çıkmasaydı kurtulacaktı, araçta bulunan diğerleri yaralanmadı bile. Butto'yu mezardan çıkarıp yeniden inceleyebiliriz" yanıtını verdi. Britanya'nın Times gazetesinin yorumunda ise zor zamanında Müşerref'e Atatürk rolü biçti: "Müşerref kahramanı Atatürk gibi ülkesini aşırılıkçılık ve dağılmadan korumak için iktidarda kalması gerektiğini öne sürüyor. Pakistan her ikisinin eşiğinde. Bu tam da onun Atatürk (olma) anı."
Seçimi erteleme sinyali
8 Ocak'taki seçimin kaderi de Müşerref üzerinde ayrı bir baskı oluşturuyor. Başta eski Başbakan Nevaz Şerif olmak üzere pek çok muhalif parti boykot diye tutturdu. Şerif dün 50 adamıyla Butto'nun eşi Ali Zerdari'ye taziye ziyaretine gittiğinde PHP'yi boykota iknaya çalıştı. 11 bölgede ofisleri yakılan Seçim Kurulu, bu karmaşada oy pusulalarının hazırlanmasının gecikeceğini ve seçim için koşulların elvermediğini belirtip, ertelemeden yana görüş bildirdi. Batı ile seçimin planlandığı gibi yapılmasında ısrar eden ABD, ağız değiştirip seçimin zamanlamasının Pakistan'ın karar vereceği bir konu olduğunu kaydetti.
Savaştan çıkmış gibi
Önceki gün 947 araç, 900 işyeri, 176 banka, 72 tren, 18 tren istasyonu, 31 benzinci, çok sayıda kamu binası ve ambulansları ateşe veren Butto taraftarları dün de teskin olmazken, ülkede hayat durdu. Lahor'da 10 bin kişi 'Git Müşerref git' sloganı atarken, Ravalpindi'de 3 bin göstericiyle polis çatıştı. Peşaver'de binlerce kişi sokaklara dökülüp dükkânlara saldırırken, Multan, Azad Keşmir'in başkenti Muzaffarad da ayaktaydı. İçişleri, zararın on milyonlarca doları bulduğunu açıkladı.
Dün Sind'de Butto yanlısı bir gencin öldürülmesiyle son iki günün ölü bilançosu 38'e çıktı. 100 mahkûm kaçarken, Müşerref güvenlik güçlerine göstericilere 'sert davranın' talimatı verdi.