Müşerref sopasını konuşturuyor

3 bin 500 gözaltı

Pakistan'da 'ikinci darbe'yi yapan Müşerref, protestolara sert müdahale ediyor. 48 saatte 3 bin 500 kişi gözaltına alındı. Bush, hem Müşerref'in 'üniformayı çıkarmasını' istedi, hem de savaşçılığına övgü düzdü.

İSLAMABAD - Pakistan'da Devlet Başkanı General Pervez Müşerref, 1999'dan sonraki 'ikinci darbesine' isyanla yanıt verenleri ezip geçeceğinin işaretini verirken, dış baskılar karşısında ocaktaki seçimleri bir yıl erteleme planından çark etti. Batı'dan 'Demokrasiye dönülmezse yardımlar kesilir' uyarısı alan Müşerref, seçimlerin planlandığı gibi yapılacağını açıklamak zorunda kaldı.
Müşerref'e ilk postayı avukatlar koyarken, 48 saatte gözaltına alınan kişi sayısı polise göre 1800, muhalefete göre 3500'ü aştı. Başyargıç İftihar Çaudri'nin martta açığa alınmasının ardından ülkeyi sarsan gösterilerde başı çeken ve darbeci lidere temmuzda geri adım attıran avukatlar, dün bu kez başta Lahor ve Karaçi olmak üzere Ravalpindi, Multan ve Peşaver kentlerinde mahkeme binalarını kuşattı. Polis Lahor'da 2 bin avukata sopa ve göz yaşartıcı bombayla müdahale etti. Avukatların taş ve sopalarla karşılık vermesiyle çatışma çıkarken çok sayıda kişi yaralandı, 250 avukat gözaltına alındı. Karaçi'de yüksek mahkeme binasını basan polis ve asker en az 100 avukatı gözaltına aldı. Ravalpindi'de avukatlar acımasızca dövülürken, Multan'daki mahkemeye atanan hâkimler 'utanın' ve 'hain yargıç' diye yuhalandı. Avukat örgütleri duruşmaları boykot kararı alırken, Müşerref'in huzurunda 'geçici anayasa emrine' göre yemin etmeyi reddeden yargıçların konutları da kuşatıldı.
Ordu ve polis İslamabad'da yüksek mahkemeyi dikenli tellerle kuşatıp civar yolları kapatırken, dün bir gösteri düzenleyen muhalefetteki İslami parti üyeleri 'As, Müşerref'i as' sloganları attı. Polis medyaya da göz açtırmıyor. Avam gazetesinin baskısı engellenirken, Karaçi'de basın kulübünde dokuz kişi gözaltına alındı. BBC ve CNN'in yerel aktarıcıları dahil özel kanallar karartıldı.
'Müşerref ev hapsinde' iddiası
Darbeci lider ise, önceki gün başbakanı Şevket Aziz aracılığıyla duyurduğu genel seçimlerin bir yıla kadar erteleneceği sözünden çark etti. İslamabad'da yabancı elçileri toplayan Müşerref, "Hukuki erk kurumları felç etti, terörle mücadeleye engel oluşturdu. Demokrasiye doğru tam bir geçiş ortaya koyulacak ve seçimler yapılacak" vaadinde bulundu. Ardından Başsavcı Malik Abdul Kayyum 15 Kasım'a kadar meclisin feshedilip 60 gün içinde seçime gidileceğini söyledi. Müşerref'in ikinci kez başkan seçilirse 15 Kasım'a dek genelkurmay başkanlığını bırakacağı sözünü çöpe attığı konuşulurken darbeci lider "Yasama, yürütme ve yargıdaki düzenlemeleri yapıp üniformamı çıkarmaya kararlıyım" sözünü yineledi. Olağanüstü hal nedeniyle Müşerref'in istifasının artık ihtimal dışı olduğu açıklandı. Dün Pakistan'da en hızlı yayılan dedikodu ise Müşerref'in 6 Ekim seçimleri öncesi halef olarak genelkurmay başkan yardımcılığına getirdiği Eşfak Kiyani'nin emriyle ev hapsine alındığı iddiası oldu. Müşerref'in sözcüsü Raşid Kureyşi ise "Saçma, asılsız söylenti. Tam bir hile ve şeytanca" diyerek bu iddiayı reddetti.
Bush ve Erdoğan'ın temennisi
2001'den beri İslamabad'a terörle savaş gerekçesiyle 10 milyar dolar veren Washington'dan yardımların gözden geçirileceğine mesajı gelse de Başkan George W. Bush, ortağını fazla örselemekten yana değil. Bush dün Beyaz Saray'da Başbakan Tayyip Erdoğan'la basın toplantısında, "En kısa sürede seçimlerin yapılıp demokrasiye dönülmesini ve başkanın üniformasını çıkarmasını bekliyoruz" dedi. Bush, Müşerref'i demokrasiye zarar verse de "Teröre karşı iyi bir savaşçı" diye övdü. Başkan, 'Yardımları kesecek misiniz' sorusuna "Onunla çalışmaya devam edeceğiz" yanıtını verdi. Erdoğan da, "Olağanüstü hali kabul edemeyiz. Temennimiz en kısa sürede demokratik sürece dönülmesidir. Aşırılıklara karşıyız" dedi.
Bush'tan önce ABD Savunma Bakanı Robert Gates de, "Destekleri gözden geçiriyoruz ama terörle savaşa zarar verecek bir şey yapamayız" derken, Pentagon bugün başlayacak savunma müzakerelerini erteledi. Hollanda Müşerref'i kınayıp kalkınma yardımını dondurdu. (Dış Haberler)