Müşerref 'tazeledi'

1500 tutuklama
Pakistan'da olağanüstü hal ilan eden General Pervez Müşerref, anayasayı askıya aldı, ocaktaki seçimi erteledi. Müşerref, yüksek mahkeme başkanını görevden aldı, muhalif liderler dahil 1500 kişiyi demir parmaklık arkasına koydu.
Butto'nun şartları
Eski başbakan Benazir Butto, Karaçi'ye dönüp 'ikinci darbe' tespiti yaptı. Ama kadın lider, Müşerref'in anayasayı yeniden yürürlüğe koyması ve bağımsız seçim komisyonu kurdurması halinde iktidar paylaşımını da dışlamadı.

İSLAMABAD - Pakistan'da önceki gün olağanüstü hal ilan ederek 1999'dan sonraki 'ikinci darbesini' gerçekleştiren General Pervez Müşerref, anayasayı askıya alıp ocaktaki genel seçimi ertelerken, yargı mensupları, muhalefet liderleri, insan hakları savunucularının bulunduğu 1500 kişiyi gözaltına aldı. Medyayı karartmayı da ihmal etmedi.
Müşerref, 6 Ekim'de genelkurmay başkanlığını bırakmadan kendisini yeniden devlet başkanı seçtirmesinin yasal olup olmadığıyla ilgili Yüksek Mahkeme'nin karar açıklamasından önce davranıp olağanüstü hal ilan etti. Binlerce asker ve polis, başkent İslamabad'da meclis, mahkeme ve kamu binalarını kordona aldı. Olağanüstü hali tanımayan Yüksek Mahkeme Başkanı İftihar Çaudri görevden alınıp evi kuşatıldı. Olağanüstü halin 'gerektiği sürece' uygulanacağını belirten Başbakan Şevket Aziz, ocaktaki meclis seçiminin de bir yıla dek ertelenebileceğini, kesin kararın henüz verilmediğini söyledi.
Sokaktan adam toplama
Aziz, son 24 saatte ülke çapında yaklaşık 500 'önleyici tutuklama' yapıldığını duyurdu. Polis ve medya kaynakları ise 1500 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Güvenlik güçleri, yüzlerce muhalefet lideri ve insan hakları savunucusunu sokaktan topladı. İslamabad'da ufak grupların protesto gösterilerini polis gözaltılar eşliğinde dağıttı. Lahore'da 200 polis, insan hakları komisyonunun binasını basıp 50 kişiyi alıp götürdü.
Tutuklananlar arasında şu isimler öne çıkıyor: Eylülde sürgünden dönünce uçağa bindirilip Riyad'a yollanan devrik başbakan Navaz Şerif'in Pakistan Müslüman Birliği Partisi'ne vekâlet eden Cavid Haşmi, kriket şampiyonu vekili İmran Han, bağımsız insan hakları komisyonu başkanı Esma Cihangi, 'terörle savaşı' eleştiren eski istihbarat servisi şefi Hamid Gül. Haşmi, tutuklanırken "Ne hapisten ne generallerden korkuyorum. Siyasi hayatımın çoğunu hapiste hizmetle geçirdim. Ama Müşerref'in günleri sayılı. Ordunun siyasi rolünü bitirme vakti geldi" dedi. İmran Han'ın ise ev hapsinden kaçmayı başardığı öne sürüldü.
ABD destekli eski kadın başbakan Benazir Butto ise, Dubai'den Karaçi'ye dönebildi ve evinin kuşatıldığını yalanladı. Önceki gün için 'ülke tarihindeki en kara gün' diyen Butto, CBS'e "Müşerref, 1999'dan sonra ikinci darbeyi yaptı, ama ironik biçimde kendi rejimine karşı yaptı. Bunu aşırılıkçılar kendi lehlerine kullanacak. Ama peşini bırakmayacağız" dedi.
Butto göz kırpıyor
Kadın lider, BBC'ye demecinde ise Müşerref'le şartlı iktidar paylaşımını dışlamadı: "Bu, derhal anayasayı yeniden tesis etmesi ve adil ve serbest seçimler için bağımsız seçim komisyonu kurdurmasına bağlı." BBC gibi uluslararasılar dahil devlete bağlı olmayan tüm televizyonlarla bazı radyoların yayımı durdu. Bağımsız gazeteler bir dizi kısıtlamayla çıkıyor. Önceki gece kesilen telefonlar dün açıldı, ama internet çalışmıyor.
Cep telefonlu alaylar
Önceki gece yarısı televizyonda siyah düğmeli tunikle donuk halde konuşan Müşerref, İslamcı aşırılıkçıları bahane edip "Hareketsizlik intihar olurdu. Bu ülkenin intihar etmesine izin veremem" dedi. Dün cep telefonlarında "Anayasa, yargı ve medyaya karşı intihar saldırısı. Kurbanlar öldü, bombacılar kurtuldu" esprisi dolaştı. Müşerref müttefiklerinden anlayış istese de dünyadan tepki yağıyor. Pentagon'un Müşerref'e terörle savaşta verdikleri 'desteğin kesilmeyeceğini' duyurması üzerine ABD Dışişleri Bakanı Condi Rice, "Yardımı gözden geçireceğiz" dedi. ABD 2001'den beri Pakistan'a 11 milyar dolar verdi. (bbc, cnn, afp)