Müşerref'e başkanlık engeli kaldırıldı

Pakistan'da üyeleri olağanüstü halle atanmış yüksek mahkeme, darbeci Devlet Başkanı General Pervez Müşerref'in 6 Ekim'deki seçimde yeniden başkan seçilmesinin önündeki son taşı da kaldırdı.

İSLAMABAD - Pakistan'da üyeleri olağanüstü halle atanmış yüksek mahkeme, darbeci Devlet Başkanı General Pervez Müşerref'in 6 Ekim'deki seçimde yeniden başkan seçilmesinin önündeki son taşı da kaldırdı. Hafta başında muhalefetin beş başvurusunu tersyüz eden mahkeme dün de altıncı ve son itiraz dilekçesini reddetti. Böylece Müşerref'in devlet başkanlığına engel kalmadı.
Darbeci generalin vaadini yerine getirip cumartesi genelkurmay başkanlığı görevini bırakıp sivil başkan olarak yemin etmesi bekleniyor. Başsavcı Malik Kayyum da "İstifa cumartesi olabilir. Biliyorum başkan sözünü tutacak" dedi. Ocakta genel seçimleri kabul eden Müşerref'in 3 Kasım'dan beri süren sıkıyönetimi ne zaman kaldıracağı ise meçhul. Muhalefet bu koşullarda seçimi boykot tehdidi savuruyor. Bu arada hükümet, tutuklanan 5 bin 634 avukat ve siyasinin bırakıldığını söylerken, muhalefete göre hâlâ binlerce kişi hapiste. (Dış Haberler)