Müşerref'i elektrik çarpacak

Pakistan'da 9 Mart'tan beri iktidarına engel gördüğü başyargıç İftihar Çaudri'yi kovduğu için meydanlarda muhalefet gösterileriyle cız-bız edilen darbeci Devlet Başkanı...

KARAÇİ - Pakistan'da 9 Mart'tan beri iktidarına engel gördüğü başyargıç İftihar Çaudri'yi kovduğu için meydanlarda muhalefet gösterileriyle cız-bız edilen darbeci Devlet Başkanı General Pervez Müşerref'in ayakları bu kez karartmalar yüzünden 'elektrik tellerine dolanıyor'. Hukukçuların başını çektiği muhalefet isyanıyla sallanan koltuğunu zar zor tutan Müşerref, ülke tarihinde görülmemiş düzeydeki elektrik kesintilerine öfkelenen halk tarafından esaslı şekilde çarpılmakla karşı karşıya.
Sıcak intihar ettirdi
Günde 12-16 saate varan elektrik kesintileriyle esnaf milyonlarca dolar zarara uğrarken, son 15 günde 100 kişinin canını alan aşırı sıcaklarda vantilatör, klima ve buzdolabından mahrum halk hayatından bezdi. Öfke sokaklara taşarken elektriksizlik canına tak eden 18 yaşındaki Laik Şer adlı genç hükümeti protesto için önceki gün Kalaşnikof'la canına kıydı. Şer'in kasabasına günde sadece iki saat elektrik verilebilirken, voltajı da son derece düşüktü. Karaçi'de geçen haftadan beri üç kez sokaklara dökülen öfkeli insanlar, araba lastiği yakıp yolları kapattı, araçları taşa tutup karakol bastı. Karaçili Anila Han öfkesini "Her ay elektrik faturası gönderiyorlar, fakat elektrik vermeden" sözleriyle dile getirirken, dükkân sahibi Muhammed Yusuf, "İşlerimiz durma noktasına geldi" dedi. Elektrik kesintileri kesilmeyince gösteriler Lahor ve çevresine de sıçradı. Normalde elektrik açısından şanslı olan başkent İslamabad da karartılınca bu kez milletvekilleri meclis önünde oturma eylemi yaptı.
48 dereceyle son 78 yılın en sıcak günlerinin yaşandığı ülkede imkânı olan jeneratör alıyor. Ama en ucuz jeneratör ortalama bir işçinin iki aylık maaşı olan 166 dolara denk.
Yetkililer elektriğin ülke ihtiyacının sadece yüzde 80'ine yettiğini ve 3 bin megavatlık açık bulunduğunu belirtirken, 25 santralın teknik sorunlar, dağıtım şebekelerinin çökmesi ve doğalgaz yokluğu nedeniyle çalışmadığı kaydedildi. Su ve Elektrik İdaresi'nden bir yetkili, "Bu, ülke tarihinin en büyük enerji krizi. Hükümet için siyasi ve yargı krizinden çok daha ölümcül" yorumu yaptı. Müşerref, bütün enerjisini iktidarını korumaya hasrederken Başbakan Şevket Aziz, suçu fazla elektrik çeken hızlı ekonomik büyümeye yıktı. Aziz yeni santralların yapımı için harekete geçtiklerini söylese de bunların tamamlanması yılları alacağından krize deva değil. (afp, ap, bbc)