Müşerref'ten demir yumruk

Pakistan'da 1999'dan sonraki 'ikinci darbesini' gerçekleştiren Devlet Başkanı General Pervez Müşerref, bir yandan yardımları kesme tehdidi savuran Batı'yı yatıştırmaya çalışırken, diğer yandan olağanüstü hale isyan eden muhafelete karşı demir yumruğunu konuşturuyor.

İSLAMABAD - Pakistan'da 1999'dan sonraki 'ikinci darbesini' gerçekleştiren Devlet Başkanı General Pervez Müşerref, bir yandan yardımları kesme tehdidi savuran Batı'yı yatıştırmaya çalışırken, diğer yandan olağanüstü hale isyan eden muhafelete karşı demir yumruğunu konuşturuyor.
Cumartesi olağanüstü hal ilan edip 1973 tarihli anayasayı rafa kaldıran Müşerref'e en cesur ve kararlı postayı ne İslamcı ne laik muhalefet koyuyor. Darbeci liderin asıl sınavı, görevden aldığı Yüksek Mahkeme Başyargıcı İtfihar Çaudri'nin fişeklediği avukatlarla. Önceki gün birçok kentte mahkeme binalarına akın edip seslerini yükselten avukatlar dün de İslamabad, Lahor, Mutan ve Ketta'da sokağa çıkıp öfkesini gösterirken, yine coplar konuştu, taşlı sopalı çatışmalar yaşandı ve en az 100 kişi gözaltına alındı.
Çaudri'den isyan çağrısı
Mahkemenin yedi üyesi ile birlikte olağanüstü hali yasadışı ilan edince kovulan Çaudri ise göz hapsinde tutulduğu evinden hukukçuları isyana çağırdı. İslamabad Barosu'nda toplanan 24 avukatla cep telefonuyla konuşan Çaudri "Pakistan'ın her köşesine gidin ve zamanın fedakârlık zamanı olduğu mesajını verin. Korkmayın. Allah yardımcınız olacaktır. Anayasanın üstün olduğunu ve uzun bir süre artık bir diktatör olmadığını göreceğiniz gün gelecektir" dedi. Çaudri konuşmasını bitirir bitirmez hükümet cep telefonlarını birkaç saat susturdu.
Müşerref ikinci darbesini, Yüksek Mahkeme, 6 Ekim'de meclis tarafından ikinci kez başkanlığa seçilmesiyle ilgili nihai kararı görüşmeye başladığı anda yapmıştı. İlk iş olarak eski mahkemenin olağanüstü hali 3 eden yeni yargıçların, Müşerref'in devlet başkanlığına üniformasını çıkarmasa da yeşil ışık yakması bekleniyor.
Karartılan televizyon kanalları ise olup bitenleri duyurmak için internete yöneldi. Geo kanalı www.geo.tv, ARY One ise www.arydigital.tv adresi üzerinden yayın yapmaya başladı.
Kriketçi vekil kaçmış
Ülke genelinde tutuklananların sayısı 3 bin 500'ü aşarken, ev hapsine alınan eski kriket şampiyonu ve muhalefet lideri İmran Han kaçtı. Han, eski eşi İngiliz sosyete Jemima Goldsmith aracılığıyla askerler onu hapse götürmek üzereyken Lahor'daki evinden kaçıp saklandığını duyurdu. Cumartesi ev hapsine alındığını ve polisin evini arayıp ailesini hırpaladığını belirten Han, demokratik güçler bastırılırsa tek direniş yolunun militanlık olacağını kaydetti. Han, ABD'yi de ikinci darbeye ortak olmakla suçladı.
Önce ocaktaki genel seçimleri bir yıla kadar erteleyen ama Batı'dan gelen tepkiler üzerine önceki gün geri adım atan Müşerref, sandık için hâlâ tarih koymadı. Dışişleri sözcüsü Muhammed Sadık ise, olağanüstü halin milli egemenliği ilgilendiren bir iç mesele olduğunu savundu. Sözcü, devlet başkanının ülke terörizm ve aşırı dinci tehditle karşı karşıya olduğu için dost ülkelerden anlayış beklediğini ekledi.
Bu arada darbe gerekçesi yapılan İslamcı militanlar dün kuzeybatıda Svat Vadisi'ndeki Matta kasabasını ele geçirdi. (Dış Haberler)