Müşerref'ten susturma operasyonu

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da şeriat dayatma çabasındaki Lal Mescit cemaatini 3 Temmuz'dan beri kuşatmada tutan güvenlik güçleri, direnişi kanlı bitirdi.

İSLAMABAD - Pakistan'ın başkenti İslamabad'da şeriat dayatma çabasındaki Lal Mescit cemaatini 3 Temmuz'dan beri kuşatmada tutan güvenlik güçleri, direnişi kanlı bitirdi. 1200'ü aşkın öğrencinin zaten teslim olduğu ve imam Abdülaziz'in burkayla kaçarken yakalandığı mescite dün şafak sökmeden operasyon yapan güvenlik güçleri, içeridekilerin 16 saat karşılık vermesi sonrası gece Abdülaziz'in kardeşi ve direniş lideri Abdülraşit Gazi'yi öldürdü. Cemaatten 61, askerlerden sekiz ölü olduğu söyleniyor.
'Ordu 400 kefen ısmarladı'
Müzakereler militanların içerideki yabancılara güvenli geçiş istemesiyle çöktü. Darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in 'Sükut Operasyonu' başlatmasıyla askerler 75 odalı külliyede oda oda çatışmaya girdi. Askerler zemin katı 'temizlerken', dışarı çıkanlar içinde Abdülaziz'in eşi ve kızı da vardı ama annesi öldü. Günü bodrumda kadın ve çocuklarla geçiren Gazi'nin ölümünü İçişleri sözcüsü "Yeri saptanınca ateşi sürdüren dört beş militanla dışarı çıktı. Askerler karşılık verdi ve çapraz ateşte öldü" diye anlattı. Ağabeyinin aksine "Teslimdense şehit olurum" sözünü tutan Gazi ölürken, General Vahid Erşad külliyenin yüzde 80'ini kontrol ettiklerini açıkladı. Yetkililer, ABD'li gazeteci Daniel Pearl'ü öldüren ve Müşerref'e suikast girişiminde bulunan bazı militanların içeride olduğunu ve çıkmalarına izin verilemeyeceğini söyledi.
Dün patlamalarla sarsılıp dumanların çıktığı külliyede bulunduğu sanılan 300-400 kadın ve çocuktan 76'sı dışarıya çıktı, 100 militandan 50'si teslim oldu. Erşad, militanların bubi tuzağı döşeyip tüneller kazdığı binayı kaleye çevirdiklerini söyledi. Gazi'nin yardımcısı Abdurrahman direnişi 30 kişinin 14 Kalaşnikof'la sürdürdüğünü söylerken, AFP'nin aradığı Gazi'nin telefonunu açan biri "Herkes bombardıman ve ateş altında. Bu ayrımsız katliam. Kimse odalar ya da bodrumdan çıkamıyor. Her yer ceset" dedi. Gazi de ölümü öncesi özel bir TV'ye "Yapılan soykırım" demişti. Edhi Vakfı Başkanı, ordunun kendilerine 400 kefen ısmarladığını belirtti.
11 saat müzakere yürüten 12 kişilik heyetten din adamı Rahmetullah Halil, hükümet müzakerecisi eski Başbakan Çaudri Hüseyin'in, Gazi'nin kısa süre tutulmasını, arananlar hariç tüm öğrencilerin bırakılmasını öngören anlaşma taslağı çıkardığını ama Müşerref'in sabote ettiğini aktarıp "Kandan hükümet mesul" dedi.
Gazi, UNESCO kariyerli, İngilizce bilen 'ılımlı' biri olarak tanınsa da, Lal'in kurucusu olan babasının 1998'de mescitte vurularak öldürülmesi sonrası cemaate katılmıştı. (Dış Haberler)