Müslüman bakana 'terörist' muamelesi

Britanya'nın ilk Müslüman kabine üyesi Uluslararası Kalkınma Bakanı Şahid Malik ikinci kez Amerikalıların gümrüklerdeki 'terör histerisinin' kurbanı oldu.

LONDRA - Britanya'nın ilk Müslüman kabine üyesi Uluslararası Kalkınma Bakanı Şahid Malik ikinci kez Amerikalıların gümrüklerdeki 'terör histerisinin' kurbanı oldu. Malik, önceki gün terörle mücadele üzerine İç Güvenlik Bakanlığı'nda resmi görüşmeler sonrası ülkesine dönüşte Washington'daki Dulles Havaalanı'nda 40 dakika gözaltına alındı. Bakanlığa bağlı görevliler, Malik'in valizini patlayıcı izi taşıdığı gerekçesiyle özel incelemeye aldı. Malik, "Son derece hayal kırıklığına uğradım. Benden birkaç dakika sonra başka insanlar da kenara çekildi. Hepimiz Müslümandık; diğer ikisi siyahtı, Müslüman adları taşıyorlardı" diye tepki gösterdi.
Kasım 2006'da da New York'ta JFK Havaalanı'nda da bir saat gözaltında tutulan Malik, "Bu olaya tahammul ettim, unuttum ve affettim ama bizim ABD'li meslektaşlarımıza yaptığımız gibi bize de saygılı davranılmalı. Bir garez yok ama Amerikan sistemi güven vermiyor" dedi.
Britanya'da da polis dayağı yemişti
Malik geçen kasımda, yine İç Güvenlik Bakanlığı'nda FBI ve Müslüman örgütlerin katılımıyla düzenlenen aşırılıkçılık ve terörle mücadele konulu toplantıda açılış için çağrılmıştı. Aşırı sağcı Britanya Ulusal Partisi'nin (BNP) güçlü olduğu West York'a bağlı Dewsbury'dan 2005'te vekili seçilip meclise giren 39 yaşındaki Malik, temmuzdan beri Başbakan Gordon Brown kabinesinde yer alıyor. Son birkaç yıl içinde siyasette hızla ilerleyen Malik, babası Refik'in belediye başkanı olduğu Burnley'de BNP'nin ırkçı gösterisine tepki gösteren Asyalı gençleri yatıştırmaya çalışırken polis dayağı yiyip yüzü kanlar içinde ve elleri kelepçeli olarak televizyon ekranlarına çıkınca bir anda ünlenmişti. (Telegraph, afp)