'Müslüman İsa' tartışması

Britanya'nın ITV kanalı bugün 'Müslüman İsa' adlı bir belgesel yayımlıyor. Ancak İsa'nın İslamiyet'e göre hikâyesini anlatan belgesel, bazı Hıristiyan din adamlarının tepkisini çekti.

LONDRA - Britanya'nın ITV kanalı bugün 'Müslüman İsa' adlı bir belgesel yayımlıyor. Ancak İsa'nın İslamiyet'e göre hikâyesini anlatan belgesel, bazı Hıristiyan din adamlarının tepkisini çekti. Önemli Anglikan ve Katolik örgütlerinin temsilcileri belgesele katılım davetini kabul etmezken, bazı din adamları da, ITV'yi 'çifte standartla' suçladı.
Kuran'ı temel kaynak alan, önde gelen Müslüman tarihçiler ve din adamlarıyla yapılan röportajlarla hazırlanan bir saatlik belgeselde, Müslümanların İsa'yı nasıl gördüğü anlatılıyor. Belgeselde, Müslümanların İsa'nın Tanrı'nın oğlu olduğunu reddetmesinin yanında İsa'nın çarmıha gerilmesinin de İslamiyet'e göre 'ilahi bir yanılsama olduğu' ve çarmıhta ölmek yerine melekler tarafından kurtarılıp cennete yükseldiğine inanıldığı gibi bilgiler veriliyor.
'İsa'ya saygı duyulur'
Yazar Melvyn Bragg, danışmanlığını ve anlatıcılığını yaptığı belgeselin 'itinayla hazırlandığı' görüşünde: "Müslüman İsa fikri beni cezbetti. İsa, İslam'da önde gelen bir şahsiyet ama çoğu insan bunu bilmiyor. Belgeselin Hıristiyan ve Müslüman toplumlar arasında bölünme yaratacağına inanmıyorum. Müslümanlarda, televizyonda yerleri olduğu hissi yaratmasını umuyorum." Yönetmen ve yapımcı İrşad Eşref ise "Müslümanlar, İsa'ya saygı duyar ve sever. Bu belgeselle son dönemde aşırılıkçı İslam'a kayan odak noktasını İslam'ın ruhani yanına çekmeyi amaçladık" diye konuşuyor.
Bradford Piskoposu'nun dinler arası diyalog konusundaki yardımcısı Philip Lewis de belgeseli faydalı bulanlardan: "Herkes böyle karmaşık bir konunun anlaşılmasına katkı yapan bu belgeselden faydalanmalı." Ama Anglikan Barnabas Fonu sözcüsü Patrick Sookhdeo, belgesele karşı çıktı. Müslümanken 1969'da Hıristiyan olan Sookhdeo, ITV'yi çifte standartla suçlayıp "Muhammed'in son peygamber olduğu fikrine karşı çıkan bir belgesel yayımlasa, Müslümanlar ne hissederdi? Kuran'ın İsa'nın ilahi yanını reddetmesi kabul edilemez" eleştirisi getirdi.