Müslümandan da Le Pen'e destek var

5 milyonla Avrupa'nın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip Fransa'da, cumhurbaşkanlığı seçimi için kritik önemdeki Müslüman seçmenlerin, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Jean-Marie Le Pen'e desteği artıyor.

PARİS - 5 milyonla Avrupa'nın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip Fransa'da, cumhurbaşkanlığı seçimi için kritik önemdeki Müslüman seçmenlerin, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Jean-Marie Le Pen'e desteği artıyor. Müslüman ve göçmen karşıtı açıklamalarına karşın Le Pen'i destekleyen bazı Müslümanlar, sert göç politikalarını ve muhafazakârlığını beğenirken, banliyölerdeki göçmen gençler de 'sistemi çökertmek' için aşırı sağcı lidere oy vereceklerini söylüyor.
54 yaşındaki işsiz ve boşanmış olan Cezayir göçmeni Abdullah Burakba, göç politikasını haklı bulduğu için Le Pen'i destekliyor: "Le Pen ırkçı değil. Sadece 'ulusal tercih' yanlısı. Babam 1950'lerde geldiğinde çok çalışması gerektiğini biliyordu ama yeni göçmenler her şeyin gümüş tabakta sunulmasını bekliyor." 34 yaşındaki asistan Habibe Boylem de sadece FN liderinin kendilerine 'Fransız gibi davrandığı' savında. Fas göçmeni 25 yaşındaki Murad Asfure ise Le Pen'in muhafazakârlığına tav olmuş: "Siyasi ahlaka sahip. 'Çapkınlığa ve şehvete son' diyor." Göçmen eylemci Tasin Ayari ise gençlerin desteğini "Banliyöler için gerçek siyasi öneride bulunan yok. Gençler de, 'Hadi Le Pen'e oy verip sistemi çökertelim' fikrindeler" diye aktarıyor.