Müslüman'ın Müslüman'a ettiği...

Pakistan'ın ağır cezalar öngören 'küfür yasası' radikal
İslamcıların elinde Sünni ve Şiilerin 'Müslüman' saymadıkları 'Kadiyani' ya da 'Ahmediye' diye anılan cemaatin üyelerine karşı keskin bir kılıç misali çalışıyor.

RABVAH - Pakistan'ın ağır cezalar öngören 'küfür yasası' radikal
İslamcıların elinde Sünni ve Şiilerin 'Müslüman' saymadıkları 'Kadiyani' ya da 'Ahmediye' diye anılan cemaatin üyelerine karşı keskin bir kılıç misali çalışıyor. 'Allah'ın birliğine, Muhammed'in onun elçisi ve Kuran'ın vahyedilen kitap olduğuna, meleklere, cennet ve cehennemin varlığına inanan' ama 1835-1908 yıllarında yaşamış Mirza Gulam Ahmet Kadiyani'yi 'mehdi' olarak gördükleri için 'çizgi dışı' sayılan Ahmediye Cemaati, ülkenin en tartışmalı yasasının cemaat üyelerini cezalandırmak için sıklıkla kullanılmasından yakınıyor.
Pencap eyaletinin Rabvah kentini merkez edinen ve nüfusları 2 milyonu bulan cemaatin yetkilisi Şamin Ahmed Halid, Daily Telegraph gazetesine durumlarını "Küfür ya da Müslüman gibi davranma suçlamasıyla uzun dönemli hapis cezaları alan insanlarız" diyerek anlattı. Darbeci General Zia-ül-Hak'ın 1980'lerde çıkardığı küfür yasası, 'gayrimüslim' olarak nitelenen Ahmedilerin Müslüman gibi davranmalarını ve İslam'ın terimlerini kullanmalarını yasaklıyor. Bu yüzden cemaat üyeleri açıkça namaz kılamıyor, ezan okuyamıyor hatta sakal bile bırakamıyor. İslam ve peygamberine hakarete idam ve ömür boyu hapis öngören küfür yasasına göre, herhangi bir Ahmedi'nin ibadethanesine 'mescit' demesi, ezan ya da Kuran okuması, kendisini 'Müslüman', inancını da İslam olarak addetmesi, vaaz verip veya tebliğ etmesi üç yıl hapis cezası alacağı anlamına geliyor.
Nobelli bilimciye de geçit yok
Yasa, herhangi bir Kadiyani ya da Ahmedi'nin sözlü ya da yazılı, doğrudan ya da dolaylı olarak Hz. Muhammed için kullanılan 'Emirül Müminin' (Müminlerin Emiri)' ve 'Halifet-ül Müminin (Müminlerin Halifesi)', 'Raziyallahu anh' (Allah ondan razı olsun) ya da peygamberin eşi için kullanılan 'Ümm-ül Müminin' (Müminlerin annesi), peygamberin aile fertleri için kullanılan 'ehl-i beyt' (Ev halkı) gibi kelimelerle anılması üç yıl hapis gerektiriyor.
Ahmediler, Pakistan 1947'de Hindistan'dan ayrılırken Pakistan tarafına geçmişti. Gel gör ki Ahmediler Sünni mollaların tahrikiyle 1953'te kitlesel gösterilerde hedef tahtasına çevrildi. Ardından 33 yıl önce anayasada yapılan değişiklikle gayrimüslim ilan ediliverdiler. O gün bugündür Rabvah halkı Müslüman tarafını gizlemek zorunda kalarak yaşıyor. Hatta mahkeme kararıyla 1979'da Nobel Fizik Ödülü'nü almış Dr. Abdus Selam'ın mezarındaki 'Nobel Ödüllü ilk Müslüman' yazıtında bulunan 'Müslüman' ibaresi bile silindi. Pakistan'ın darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref de küfür yasasını değiştirme vaadini bugüne kadar tutabilmiş değil. Son dönemde Hıristiyan ve Hindu azınlıkların seçme seçilme haklarında iyileşmeler olduğu halde Ahmediler hâlâ gayrimüslim muamelesiyle oy haklarını bile tam kullanamıyor. 8 Ocak'ta düzenlenecek olan seçimlerde Ahmediler için aynı oy pusulaları basılması boykot kararına yol açtı.
'Sen kafirsin' zihniyeti
Radikal imamlar, Rabvah'ı kuşatan camilerin minarelerinden açıkça Ahmedilere nefret kusan vaazlar verip gösteriler düzenletiyor. 2005'te Ahmedilerin yaşadığı bir köyün camisini namaz vaktinde basan silahlı kişiler sekiz cemaat üyesini öldürmüş, 30'unu hastanelik etmişti. Birkaç ay önce polis şefi Muhammed Eşraf sırf Ahmedi olduğu için öldürüldü. Katil ateş açarken "Sen kâfirsin, kâfir öğretini vaaz ediyorsun" diye bağırmıştı. (Dış Haberler)