Muttaki Mısır'a gidip Rice'la görüşecek

İran, ilk kez ABD'yle dışişleri bakanı düzeyinde aynı masada oturma fırsatı sunan 3-4 Mayıs'ta Mısır'da yapılacak genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler toplantısını kaçırmayı göze alamadı.

TAHRAN - İran, ilk kez ABD'yle dışişleri bakanı düzeyinde aynı masada oturma fırsatı sunan 3-4 Mayıs'ta Mısır'da yapılacak genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler toplantısını kaçırmayı göze alamadı. Katılmak için ABD'nin Irak'ta esir aldığı beş İranlı yetkilinin bırakılması pazarlığı yapan Tahran, zirveye gitme kararı aldı.
Irak Başbakanı Nuri Maliki, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın telefonla arayıp katılma kararını ilettiğini duyurdu. İran Dışişleri Sözcüsü Ali Hüseyni de, Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki başkanlığında üst düzey bir heyetin Mısır'a gideceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da İranlı muhatabıyla Irak konusunda bir görüşmenin düşünülebileceğini belirterek, "Bu görüşme, ABD ile İran arasında değil, Irak ve Irak'ın komşuları, ilgili tarafların Irak'taki durumun istikrara kavuşmasına yardım etmeye yönelik bir görüşme olur" dedi. Dün Bağdat'a sürpriz ziyaret yapan İran Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ise, İranlı esirlerin bırakılmasını sağlamaya yoğunlaşacak.
İran'dan ABD'ye istihbarat desteği
Bu arada İran ile ABD arasında gizli istihbarat işbirliği ortaya çıktı. Observer, geçen yıl ABD'nin İran'dan Irak'a geçerken yakaladığı Kürt asıllı Kaide bağlantılı direniş lideri Abdülhadi Iraki'yi İran'ın ele verdiğini öne sürdü. Bir Amerikalı kaynak, Pakistan ile Irak'taki Kaide arasında köprü olan Iraki'nin İranlı Kaidecilerle buluşup, Irak'taki direnişe ve İran rejimine karşı destek istediğini söyledi. İran, kendisi için de tehdit arz eden Iraki'nin yakalanması için ABD'ye istihbarat uçurdu. (Dış Haberler)