Müttefikler Obama'yı kıramadı

Müttefikler Obama'yı kıramadı
Müttefikler Obama'yı kıramadı

Davutoğlu, Türk ordusunun şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Afganistan?ın imarına ve Afgan ordusunun eğitimine ağırlık vereceğini söyledi. FOTOĞRAF: AA

ABD Başkanı Obama'nın Afganistan'da cepheyi genişleten stratejisini müttefikler ödüllendirdi. ABD, NATO gücüne 5 bin takviye asker umarken, Brüksel toplantısından 7 bin sözü çıktı

BRÜKSEL - ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’daki savaşı bitirme adına 30 bin asker takviyesiyle cepheyi genişleten yeni stratejisi için NATO ve diğer müttefiklerinden umduğu desteği fazlasıyla buldu.
Dün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün Brüksel’deki NATO dışişleri bakanları toplantısında müttefiklerden en az 5 bin takviye güç vaadi koparmak için bastırırken hedef aşıldı. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu’nun da katıldığı toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “En az 25 ülke, 2010’da Afganistan’daki güçlerine 7 bin civarında ek takviye önerisinde bulundu” dedi. Rasmussen “ABD’nin katkılarıyla birlikte Uluslararsı Güvenlik Destek Gücü’nün (ISAF) bölgede 37 bin ek askeri olacak” diye ekledi. Halihazırda cephede 71 bin Amerikan, 40 bin müttefik askeri bulunuyor. Rasmussen, “Silahları bırakmış Taliban militanlarına destek sunulacak. Koşullar elverdikçe kontrol Afgan güçlerine devredilecek” ifadesini kullandı.
NATO kaynaklarına göre, İtalya 1000, Polonya 600, Britanya 500, Slovakya da 250, İspanya ve Macaristan 200, Portekiz 150, Çek Cumhuriyeti 100 ve Arnavutluk 85 ek asker göndermeye hazır. NATO üyesi olmayan Gürcistan’ın 900, Güney Kore’nin 500, Makedonya’nın 80 ve Ukrayna’nın 20 ek askerle Washington’u memnun etmesi bekleniyor. Bazı yetkililer ise 5500 asker için kesin, 1500 asker içinse ‘esnek vaat’ yapıldığını belirtti. 

Eğitim için 60 Türk askeri
Obama’nın en az 1000’er takviye istediği Fransa ve Almanya’dan taahhüt çıkmadı. Fransa katkısının Afgan güçlerini eğitmekle sınırlı olacağını açıklarken Almanya 28 Ocak’ta Londra’da yapılacak Afganistan konferansını beklemekten yana. NATO’nun Afganistan’daki operasyonu çerçevesinde Kabil Bölge Komutanlığı’nı kasımda bir yıl süreliğine yeniden devralan Türkiye ise Afganistan’da normalde 800 civarında bulunan asker sayısını, komutanlık görevi süresinde 1700 civarında tutacak. NATO kaynakları Türkiye’nin Afgan güçlerinin eğitimi için 60 asker vaat ettiğini söylerken Davutoğlu düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Afganistan’a muharip asker göndermesinin söz konusu olmadığını, ancak Afgan ordusunu eğitme çabalarının artacağını belirtti. Davutoğlu, Türkiye’nin kasımdan beri 1000 asker takviyesi yaptığını vurgulayıp, sayının tekrar artırılmasının sözkonusu olmadığını ifade etti. Bunun yeni stratejiyle ilgili olmadığını belirten Davutoğlu, Türkiye’nin imar çalışmalarını ve Afgan ordusunun oluşturulmasına desteğini hatırlattı. 

Clinton Türk askerine hayran
ABD Dışişleri Bakanı Clinton da “Bu anlamlı taahhüt. Bu bizim savaşımız. Ve bunun birlikte bitirmeliyiz” dedi. Clinton Afganistan’a çok yönlü katkısı nedeniyle Türkiye’ye müteşekkir olduklarını belirtip Türk ordusunun profesyonelliğine hayran kaldığını söylerken Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretiyle ilgili de “Türkiye’nin öncülük edeceği birçok konuda ortak çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi. Clinton Temmuz 2011’den itibaren çekilmeye başlama taahhüdünün müttefikler arasında tereddütle karşılandığını ancak takvimde esnek oldukları mesajını verdi. ABD Savunma Bakanı Robert Gates de Temmuz 2011’den itibaren güvenliği Afgan güçlerine devretmeye başlayacaklarını, takvimi duruma göre değiştirebileceklerini ve çekilmenin 2-3 yıl sürebileceğini belirtti. Sözler tutulursa 2010’da 44 üldenin oluşturduğu müttefik güçlerle Afgan güçlerinin Taliban’a karşı askeri mevcudiyeti 300 bini bulacak. (Dış Haberler)