Müttefikleri bu kez Silvio'ya yüz çevirdi

İrili ufaklı partilerin sağ ve sol ittifaklar şemsiyesinde toplandığı İtalyan siyasetinde merkez sağın Özgürlük Evi İttifakı ile bu oluşumun en büyük partisi Forza İtalya'nın lideri eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin...

ROMA - İrili ufaklı partilerin sağ ve sol ittifaklar şemsiyesinde toplandığı İtalyan siyasetinde merkez sağın Özgürlük Evi İttifakı ile bu oluşumun en büyük partisi Forza İtalya'nın lideri eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin yeni sağ parti kurma çabası ortaklarından dönüyor. Berlusconi 'Özgürlükler için İtalyan Halkının Partisi' adını verdiği yeni partisini basın toplantısıyla ilan etmeden ortaklardan itiraz sesleri yükseldi.
Merkez solun iki önde gelen partisi kısa süre önce Demokratik Parti şemsiyesinde birleşmişken, 71 yaşındaki Berlusconi, pazar günü "Bütün İtalyanlar bu yeni partiyi istiyor" çıkışı yaptı. Lakin Özgürlükler Evi İttifakı'nda Forza İtalya'dan sonra ikinci büyük parti konumundaki Ulusal İttifak'ın lideri Gianfranco Fini, "Bu konuyu değerlendirmedik bile. Yeni yıla kadar politikalarımız için yeni temel oluşturabilirsek ne âlâ! Aksi halde herkes kendi yoluna devam eder" dedi. Kuzey Birliği'nin önde gelenlerinden Roberto Maroni, "Berlusconi yeni parti mi düşünüyor? Ona en iyi dileklerimizi sunarız. Fakat bu bizi ilgilendirmiyor" çıkışını yaptı. Hıristiyan Demokrat Partisi lideri Pier Ferdinando Casini de Berlusconi'nin seçimleri yitirince liderlik sorunları yaşadığını belirtip, yeni çıkışını 'propaganda çabası' olarak niteledi.
Berlusconi'nin girişimi senatodaki kılpayı çoğunluğu bulunan solcu Başbakan Romano Prodi hükümetini düşürme çabasının parçası. Sağcı siyasi, erken seçim için 7 milyon imza toplayıp ülke çapında gösteri çağrısı yaptı. Ama eski müttefikleri onun Prodi'yi devirme çabalarına destek vermektense, kurumsal reformlar için hükümetle çalışmaya odaklanmış durumda. (afp, ap)